X


Kripto Piyasası Kan Revan İçinde: Bitcoin Neden Düşüyor? Paniğe Gerek Var Mı?

Kriptolar Cumartesi sabahına çok ciddi bir geri çekilme ile başladı. Ancak düşüşün arkasında net bir sebep yok gibi görünüyor.
10:15
4 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin ve dolayısıyla tüm kripto para ekosisteminde dalgalı fiyat hareketleri devam ederken, bu sabah uyandık ve kötü bir sürprizle karşılaştık. Gece Bitcoin’in yaşadığı düşüşle ile birlikte kripto para piyasasının kan revan içinde kaldığını ifade etsem sanırım yanlış olmaz… Peki, piyasada son durum ne? Bitcoin’in düşüş sebebi ne? Bitcoin buradan toparlanabilir mi? Yoksa ayı piyasası başladı mı?

Kripto Para Piyasasında Son Durum

Bitcoin (BTC) dün gece başlattığı düşüşü bu sabah iyice derinleştirdi ve 42.000 dolarlık seviyeye iğne attı. Yazının kaleme alındığı an itibari ile alım baskısının artmasının sonucunda fiyat hızlı bir şekilde 47.000 dolarlık seviyenin üzerine yükselmiş oldu.

Bu düşüş öncesinde analistler BTC’nin 52.000 dolara kadar geri çekilebileceğini ancak bu seviye altına inilmesi halinde tehlike çanlarının çalacağını ifade ediyordu. Nitekim BTC bu seviyenin yaklaşık olarak 10.000 dolar altına kadar geriledi. Bu noktada şu anda 47.000 dolar seviyesinin oldukça önemli olduğu düşünülüyor.

Bunlara ek olarak Bitcoin’deki kararsız fiyat hareketleri zaten altcoin’ler üzerinde bir baskı oluştururken yaşanan bu son düşüş altcoin’lerin adeta serbest düşüşe geçmesine sebep oldu. Piyasanın geneline baktığımızda neredeyse %20’nin altında düşüş olmadığını ifade edebiliriz. Aslında BTC’nin bile son 24 saatte %16 değer kaybetmiş olduğu göz önünde bulundurulduğunda altcoin’lerdeki düşüşlerin anormal olmadığını dile getirebilirim.

Bitcoin Neden Düştü?

Aslında son gelişmelere bir göz attığımda Bitcoin’de böyle bir düşüşü tetikleyebilecek sebep olmadığını görüyorum. Dolayısıyla bu hamlenin beklenmedik bir hamle olduğunu ifade edebiliriz. Zaten genel piyasa yorumlarına bakıldığında da herkesin şaşkınlık içinde olduğunuzu görüyoruz.

Ayı Piyasası Geldi Mi?

Henüz bununla ilgili yorum yapmak için çok erken. Bu noktada olası iki senaryo var:

  • Bitcoin, analistlerin çok beklediği altı haneli rekorlar öncesi son düzeltmesini yapmış olabilir ve önümüzdeki günlerde arka arkaya ciddi artışlar gelebilir.
  • Bitcoin, önemli destekleri kaybettiği için bir süre yönünü yukarı çeviremeyebilir ve bu da bir ayı piyasasına girdiğimizin sinyali olabilir.

Ancak en başta da belirttiğim gibi bu iki seçenekten hangisinin olacağı ile ilgili yorum yapmak için daha erken. Bunun için haftalık kapanışı beklemek en doğrusu olacaktır.

Ayrıca her zaman ifade ettiğim gibi yatırımcıların mutlaka risk kontrolü yaparak hamlede bulunması kripto para piyasalarında özellikle önemli. Bugün yaşanan düşüşler gibi düşüşlerden en az zararla ve hatta karla kurtulabilmek için stop kullanmayı, kar almayı ve piyasa takibi yapmayı unutmayın…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI

  • Uğur
    7 ay önce

    Çok faydalı

    19