X


Kripto Paraların Toplam Piyasa Değeri 93 Ülkeyi Geride Bıraktı

09:56
27 Aralık 2016

Bitcoin’den bahsedildiğinde bilmeyen veya bu konuya uzak olan insanların kafalarında soru işaretleri oluşur; “Neden Bitcoin alayım?” veya “Arkasında kim var?”  veya “Kara para mı?”

Cevap açık ve net; arkasında ne bir devlet, ne bir kurum ve ne de bir kişi var. Arkasında sadece insanlar ve topluluklar var. Birikimlerinizin bir kısmını bankacılık sistemi dışında, olası tüm risklere karşı daha güvenilir ve istediğiniz zaman erişilebilir bir yerde tutmak isterseniz iyi bir alternatif olabilir.

Tamamen bağımsız ve merkezsiz olan kripto paraların ilki Bitcoin’dir. Ancak Bitcoin ismini kullanıp EinCoin, MyZumbain gibi kullanıcılarına yüksek karlar vadeden ve genellikle bir şirket tarafından merkezi olarak çıkarılan, hiç bir borsa da işlem görmeyen elektronik ürünler aslında bir ponzi tuzağıdır. Kullanıcıların bunlarda uzak durmasını önemle vurgularız.

Yaşanan bu olumsuzluklara rağmen, gelişmiş ülkeler Bitcoin ve blockchain temelli yatırımlara devam etmekte ve bu alana ilgi her geçen gün artmakta. Bitcoin’in lokomotifi olduğu tüm “gerçek” kripto-varlıkların piyasa değeri şu an itibari ile 16.5 milyar $ ile tarihi zirvesini görüyor. Bu bedelin büyüklüğünü anlamak için Dünya ülkelerinin gayri safi yurt içi hasıla (GDP) sıralamasına bakmakta fayda var.

Dünya ülkelerinin gayri safi yurt içi hasılaları sıralamasını yaptığımızda göreceğimiz gerçek inanılmaz!

IMF, Dünya Bankası veya Birleşmiş Milletler gibi kurumlar tarafından hazırlanan bu listeler her yıl güncellenir. WikiPedia’nın derlediği bu listelerin en kapsamlısı Birleşmiş Milletler GDP listesine göre, Dünya’da kabul edilen 211 ülke içerisinde 93 ülkenin GDP’si 16.5 milyar $’ın altında. Yani  diğer ifade ile Bitcoin dahil tüm kripto-varlıklar bir ülke olarak eğer bu listeye girse Dünyanın 211 ülkesinin neredeyse yarısını geri de bırakıp 118-120 aralığında yer alacak.

Aslında yazının başında belirttiğim soruları soranlara danışmak gerekir bu 93 ülkenin arkasında kimler var ve neden bu ülkelere yatırım yapayım..

Sonuç olarak Bitcoin’in arkasında kimin olup olmadığı çok önemli değil, önemli olan her geçen gün daha da bilinirliğinin artması ve yavaş yavaş dünyanın ilk merkezsiz rezerv para birimi olarak görülmesidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar