X


Kripto Paralar Gelişiyor: 4 Ülkeden Ortak Dijital Para Çalışması! 

Yapılan son açıklamalara göre Avustralya, Singapur, Malezya ve Güney Afrika merkez bankaları CBDC üzerinde çalışıyor.
09:38
2 Eylül 2021

Elde edilen son bilgilere göre Avustralya, Singapur, Malezya ve Güney Afrika merkez bankaları, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) kullanarak uluslararası ödemeleri gerçekleştirmeyi denemek için ortak bir girişim kurduklarını duyurdu.

CBDC Projesi

Project Dunbar olarak adlandırılan girişim, birden fazla merkez bankası tarafından piyasaya sürülen dijital para birimlerini kullanan kurumlar arasında doğrudan transfer sağlayan ortak platformların prototipini oluşturacak. Pilot çalışmanın denemeleri, G20’nin sınır ötesi ödemeleri iyileştirmeye yönelik yol haritasını desteklemenin yanı sıra “küresel ve bölgesel platformların gelişimini” desteklemek için de kullanılacak.

Dunbar Projesi, Singapur Center ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) İnovasyon Merkezi ile ortaklaşa yürütülecek. Proje, farklı DLT platformları geliştirmek ve merkez bankalarının CBDC altyapısını paylaşmasını sağlayacak farklı tasarımları keşfetmek için birden fazla ortakla çalışacak.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yapılan ortak bir duyuruda dağıtık defter teknolojisi (DLT) tabanlı ödemelerle ilişkili verimlilik tasarrufları vurgulanıyor ve “Bu çoklu CBDC platformları, finansal kurumların katılımcı merkez bankaları tarafından piyasaya sürülen dijital para birimlerinde birbirleriyle doğrudan işlem yapmalarını sağlayarak aracılara olan ihtiyacı ortadan kaldıracak ve işlemlerin süresini ve maliyetini azaltacak.” sözleri kullanılıyor.

Sınır Ötesi Ödemeler

Avustralya Rezerv Bankası (RBA) Başkan Yardımcısı Michele Bullock, sınır ötesi ödemelerin artırılmasının uluslararası düzenleyici topluluk için bir öncelik haline geldiğini vurguladı ve RBA’nın iç politika çalışmalarında konuya çok odaklandığını da sözlerine ekledi.

BIS İnovasyon Merkezi Singapur Merkez başkanı Andre McCormack, “Project Dunbar, merkez bankalarını CBDC projelerinde ve ekosistem ortaklarında, dijital para birimlerinde teknik geliştirmenin ileri aşamalarında yılların deneyimi ve benzersiz bakış açılarıyla bir araya getiriyor” sözlerini kullandı ve şunları ekledi:

Bu yetenekli ve tutkulu ortaklar grubuyla, uluslararası anlaşmalar için çoklu CBDC’ler üzerindeki çalışmalarımızın, CBDC deneyinin bu sonraki aşamasında yeni bir çığır açacağından ve küresel ödeme bağlantısı için temel oluşturacağından eminiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI