X


Kripto Para Vergisinde U Dönüşü!

Kripto paraların vergilendirilmesi devletlere ne gibi zararlar verebilir? Bu ülke kripto para vergisinden U dönüşü yaptı.
23:14
25 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın her ülkesinde kripto paralarla ilgili vergilendirme konusu regülasyonların başında geliyor. Yatırımcı güvenliği için piyasaları düzenlemeden önce otoriteler kripto paralarla alakalı kazanç vergilerine odaklanıyor. Ülkemizde henüz detayları netleşmese de bir vergilendirme çalışması var, peki dünyada bu konuda neler oluyor?

Portekiz’de Kripto Para Vergisi

Ülkenin maliye bakanının kripto para birimlerinin yakın gelecekte vergilendirilebileceğini belirtmesinden neredeyse on gün sonra, Portekiz başka bir önemli karar aldı. Portekiz kripto vergisine ilişkin son hamle, hükümetin 2022 bütçesini çarşamba günü Parlamentoya koymasının ardından geldi.

16 Mayıs’ta Portekiz Maliye Bakanı Fernando Medina, birkaç ülkenin kripto vergilendirmesi etrafında modeller oluşturduğunu söyledi. Açıklama gelene kadar kripto paralar konusunda bir “vergi cenneti” olan Portekiz aniden bu ayrıcalığı kaybetmenin eşiğine geldi. Dünyanın dört bir yanındaki kripto para yatırımcıları, kripto para birimlerinde vergi olmadığı için Portekiz’i yatırım yapmak için uygun bir yer olarak görüyorlardı.

Ayrıca, Portekiz her zaman kripto benimseme konusunda ön saflarda yer aldı. Ocak 2022’de Portekiz‘de kripto para alım satımına izin veren ilk fiziksel mağaza açıldı. Portekiz ayrıca kripto para birimlerini yalnızca dijital varlıklara karşı bir ödeme şekli olarak görüyor. Bu, Portekiz’in El Salvador ile kripto dostu bir ülke olarak genel statüsüne katkıda bulunuyor. Portekiz hükümeti çarşamba günü bir duyuru yaptı. Ülkenin kripto para birimlerini vergilendirmeye yönelik daha önceki önerisi Parlamento tarafından reddedildi.

Kripto Para Vergisinin Bedeli

Batılı ülkeler kripto para birimlerini benimseme yönünde hamleler yapmaya devam ederken, Hindistan ise daha sert kurallara odaklanıyor. Bu yılın başlarında mart ayında ülke, 2022-23 için ulusal bütçesinin bir parçası olarak önerilen %30 kripto vergisini onayladı. Teklif ayrıca, her kripto işleminde kaynakta (TDS) kesilen %1’lik bir vergiyi de içeriyordu.

Ancak bu durum ülkede yoğun tepkilere neden oldu. Birçoğu, kuralların kripto para endüstrisinde potansiyel bir beyin göçü ile Hindistan’a zarar verebileceğini düşünüyor. Yazılım ve bilişim teknolojileri alanında çok fazla yetişmiş insana sahip olan Hindistan için bu durum geleceği kaçırmak anlamına gelebilir. Öte yandan birçok ülke inovasyonu ülkesine çekmek ve gücünü artırmak için birçok teşvik kararı alıyor. Hindistan gibi ülkelerden göçmen zorunda kalan parlak geliştiricilerin bu ülkelere geçişiyle birlikte kripto paraların özgürlükçü ülkelerin ekonomilerine ne denli büyük katkılar sağlayacağını yaşayarak göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI