Kripto Para Projesinden Teknoloji Devi Apple’a Komisyon Resti!

Apple'ın NFT gas ücretlerinden yüzde 30 komisyon talep etmesi kripto para sektöründe tartışmalara neden oldu. Önde gelen bir kripto para projesinin kurucu ortağı teknoloji devi Apple'a rest çekti.
10:03
3 Aralık 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

ABD merkezli dev kripto para borsası Coinbase’in cüzdan kolu Coinbase Wallet, 1 Aralık’ta yaptığı duyuruda Apple’ın gas ücretlerinde yüzde 30’luk komisyon talep ettiğini gerekçe göstererek iOS kullanıcıları için NFT transferi desteğini sonlandırdığını açıkladı. Coinbase’in bu açıklaması kripto para topluluğunda Apple’ın sert tartışmalara konu olmasına neden oldu. MetaMask cüzdanının kurucu ortağı Dan Finlay de teknoloji devinin yüksek komisyon kesintisi yapmasına karşı çıktı. Finlay, Apple’a rest çekerken dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Apple’ın Komisyon Kesintisine Karşı Çıktı

Apple‘ın yüksek komisyon kesintisine karşı çıkan MetaMask cüzdanının kurucu ortağı Dan Finlay, Coinbase’i desteklediklerini belirtirken, “Apple ekosistemini terk etmeye hazırız” mesajı verdi. Yüzde 30’luk komisyon kesintisi yapmasından dolayı Apple’ın tekelleşmesine dikkat çeken Finlay, “Apple, Apple Wallet’daki kredi kartı işlemlerimden de yüzde 30’luk komisyon kesintisi yapacak mı” sorusunu yöneltti.

Epic Games’e App Store özelinde Apple açtığı komisyon davasında teknoloji devinin yüzde 30’luk komisyon kesintisi kavramının oyun endüstrisi üzerinden ortaya çıktığını belirttiği görülmüştü. Finlay, Netflix gibi platformlar için komisyon kesintisi yapılmamasının nedeninin de bu olduğuna dikkat çekti.

Apple, NFT‘ler ve kripto para transferleri için yeni komisyon kesintisi politikasını bu yılın Ekim ayında tanıttı. Ancak Apple’ın yeni komisyon politikası, mahkemenin ihtiyati tedbir kararı doğrultusunda aslında rafa kaldırışmış durumda. Teknoloji devi, Epic Games’in açtığı davayı kaybetmiş, mahkeme uygulama geliştiricilerinin kullanıcılara App Store dışında daha ucuza ödeme yapma imkanından bahsetmesine izin vermesine hükmetmişti.

Yeni Hizmet Önerisi: Ön Ödeme Aktarma Hizmeti

MetaMask kurucu ortağı Dan Finlay, Apple kullanıcılarının söz konusu yüksek komisyon kesintisi politikasından kaçınmalarına yardımcı olmak için yeni bir ön ödemeli işlem aktarma hizmeti sunmayı önerdi. Apple’a sert şekilde yüklenen Finlay şunları söyledi:

Apple burada hiçbir kurala uymuyor. Sadece sıkıştırıyor. Belki de harici bir ön ödeme aktarma hizmeti kurmanın vakti gelmiştir, böylece uygulama içi satın alım olmaz. Apple’ın saçma uygulaması karşısında oldukça kolay bir şekilde hareket edilebilir, çünkü bu tam bir saçmalık.

Öte yandan Finlay, Google‘daki üst düzey yöneticilerle iletişim halinde olduklarını, arama motoru devinin keyfi politika kararları alarak hareket etmek yerine ekosistemle iletişimde kalarak hareket ettiğini söyledi.

MetaMask kurucu ortağı sözlerini şu şekilde tamamladı:

Bu özel politika kararının en tuhaf kısımlarından biri, ne kadar keyfi olduğu. Neden sadece NFT’lerdeki işlem ücretleri için komisyon kesintisi yapılıyor? Neden NFT satışlarından yapılmıyor? Ayrıca, neden diğer işlemler veya satışlardan yapılmıyor? Ve tabii ki, neden diğer ödeme hizmetlerinden komisyon kesintisi yapılmıyor? Bu tutarsızlık sinir bozucu, çünkü bunun nerede son bulacağına dair hiçbir ipucu yok.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI