reklamı kapat

Kripto Para Ödeme Endüstrisi Coinspaid ile Değişiyor

11:15
3 Ekim 2019

Dünyadaki her şey evrim geçirip değişmekte ve para da bu konuda bir istisna oluşturmuyor. İnternet teknolojilerinin gelişmesi ile beraber, para transferi ile ilgili geleneksel yöntemler ve yollar da modası geçmiş olarak görülüp, yetersiz kalmaya başladı. Toplum günümüzde geleneksel ödeme yöntemlerinin karşılayamadığı belirli özellikler talep etmeye başladı. Geçtiğimiz yıllarda blockchain teknolojisi yavaş ancak emin adımlarla piyasada bir ‘alternatif yol’ haline geldi ve şu an günlük hayatlarımıza girmiş konumda. CoinsPaid gibi kripto para ödeme sistemlerinin her bir e-ticaret sitesine girmesi ise artık an meselesi olarak görülmekte.

Bu iddiaları desteklemek için istatistik incelemesi yapmak yeterli olacaktır. 2016 yılında yaklaşık olarak 11 milyon adet Bitcoin adresi varken, 2017 yılında bu sayı 21,50 milyon adete kadar yükseldi. 2018 yılında mevcut Bitcoin adreslerinin sayısı 31,91 milyona, 2019 yılında ise 40 milyonun üzerine çıktı. Bu da aslında modern bir para transferi ve fon depolama yöntemi olarak kripto para birimlerine olan ilginin yüzde 80 arttığını gözler önüne sermekte.

Bu olayı açıklayabilecek birkaç sebep var ve bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

 • Geleneksel ödeme yöntemlerinin büyük çoğunluğu konu uluslararası alım satım işlemlerine geldiğinde önemli kısıtlamalara sahip.
 • İşlem ücretleri yüzde 8 gibi yüksek seviyelere ulaşmakta ve bu büyüyebilme potansiyeline sahip işletmeleri kısıtlamakta.
 • Kartlar ve banka hesapları ile uğraşırken insanların başına gelebilecek çok fazla dolandırıcılık olayları mevcut. Küresel çapta kredi kartı dolandırıcılıklarına kurban giden miktar 1,4 milyar dolar seviyelerinde yer alıyor.
 • İşlemlerin tamamlanması 7 güne kadar sürebiliyor ki bu birçok iş modeli için oldukça kullanışsız.

Ancak blockchain teknolojisi ve kripto para formundaki finansal dijital varlıklar ile yukarıdaki problemlerin hepsi çözülmekte:

 • Konu kripto paralar olduğunda tarafların konumu ve bulundukları ülke işlem masrafı ile alakasız bir madde haline geliyor. Örneğin, CoinsPaid ekosistem içerisindeki transfer işlemlerinde yüzde 0, diğer işlemlerde ise yüzde 1’den daha düşük işlem ücreti talep ediyor.
 • Kripto para ödemeleri güvenli, iade edilemez ve dolandırıcıların blockchain teknolojisinin altyapısından dolayı müdahale edemeyecekleri bir modele sahip.
 • Geleneksel banka transferleri ile kıyaslandığında kripto para birimi ödemelerinin neredeyse anlık olduğu söylenebilir.

Kripto para birimlerinin böylesine büyük avantajları olmasına rağmen hala volatilite, işletmeler için uygulanması zor entegrasyon, kurulu bir düzene sahip olmaması ve regülasyon konusundaki belirsizlikleri gibi eksiklikleri de yok değil.

Yukarıdaki eksikliklerin hepsi aslında kripto para sektörünün ”hepsi bir arada” bir çözüme ihtiyaç duyduğunu kanıtlamakta. Birçok kripto para borsası ve platformu kullanıcılara her şey bir arada bir iş modeli sunmada başarısız olsa da, CoinsPaid birçok farklı sektördeki devasa tecrübesi, piyasaya yönelik yaptığı derinlemesine analizleri ile beraber ”ideal çok hizmetli platform” sunmaya oldukça yaklaştı.

CoinsPaid’i Coingate, Coinpayments, Bitpay ve Spectrocoin gibi ana rakipleri ile karşılaştırdığımızda da farkı şu şekilde görebilmekteyiz:

 • CoinsPaid 5 firma arasından dış bir kurum tarafından yapılan denetleme güvenliği sunan tek platform olmanın yanı sıra, müşteri fonlarını rezervlerinde güvenle tutmakta ve coin uyum programına ek olarak sadakat programı da sunmakta. Coin uyum programı özellikle kara para aklama regülasyonlarının arttığı bu günlerde olmazsa olmaz bir özellik olarak yorumlanabilir.
 • Sadece CoinsPaid’e özel olacak birkaç özel hizmet de yakında piyasaya sürülecek. Bunların arasında güvenilir çevrimdışı cüzdanlar ile olan entegrasyon ve platforma üye katma karşılığında verilen ödemeler de yer alacak.
 • CoinsPaid popüler stablecoin’ler ve özel Ethereum ağları da dahil 50’den fazla kripto para birimini desteklemekte.
 • Depolama hizmeti sunan tek firma Coinpayments olsa da, CoinsPaid yol haritasında bu özelliğe yer vermekte.
 • Bütün işlemleri tek bir hesap ile yapabilen CoinsPaid buna ek olarak yüzde 1’den daha düşük işlem ücreti alıyor.

Kripto paraların hızlı büyümesi ile birlikte ödeme platformlarının etkisi de hiç olmadığı kadar hızlı büyüyor ve CoinsPaid bu her gün değişen sektörde deneyimli ekibi ve dikkatlice hazırlanmış yol haritası ile bunların hepsine hazır gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun