X


Kripto Para Nasıl Yapılır?

Kripto para geliştirmek için ne gerekiyor?
13:40
22 Mart 2021

Kripto para birimleri şu sıralar dünyanın en popüler varlıkları haline geldi. Kripto para birimlerinin son dönemdeki rekor yükselişleri, insanların kripto para yatırımı yapmaktan çok daha farklı şeyleri de merak etmelerini sağladı. Bunların başında ise kripto para üretimi yer alıyor. Peki kripto para nasıl yapılır ve tam olarak kripto para tasarlamak için nasıl yöntemler kullanılıyor?

Kripto paralar yazılım tabanlı varlıklardır ve bunların fiziksel bir varlıkları bulunmaz. Kripto paraları oluşturmak için de yazılımın anayasası olarak bilinen kodlama bilgisi sahibi olmak gerekir. Kripto para sektöründe farklı yazılım dilleri ile geliştirilebilecek birçok kripto para türü bulunuyor.

Kripto paralar birçok yatırımcıya göre tek bir tür gibi görülse de bunların içerisinde menkul kıymet tokenleri, hizmet tokenleri, Ethereum gibi başka bir ağ tabanlı DeFi tokenleri veya NFT’ler gibi farklı birimler yer alıyor. Şu an için kripto para sektöründe neredeyse bütün yazılım dilleri ile kripto para geliştirmek mümkün.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ethereum ağı Solidity kodlama dili kullanılarak üretilse de lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) çoğunlukla C++ dili kullanılarak hazırlandı. Buna ek olarak Bitcoin Core yazılımında JavaScript ve Python gibi başka yazılım dilleri de kullanıldı. Bu da kripto paraların farklı yazılım dilleri ile oluşturulabileceğini göstermekte.

Hangi Kripto Para Alınır?

“Hangi kripto para alınır?” sorusunun yanıtı ise kişiden kişiye göre değişebilir. Yatırımcının risk iştahına göre alınabilecek kripto paraların sayısı da azalacak veya artacaktır. Şu an Bitcoin sektörün dijital altını olarak görülmekte ve daha çok riski azaltmak isteyenler tarafından alınmakta.

Buna ek olarak Ethereum hariç birçok diğer altcoin riskli varlıklar olarak görülmekte. Bitcoin’in düşüş yaşadığı anlarda bunun neredeyse iki katı gerileyen altcoinlere yatırım yapmak birçok kişi tarafından riskli görülüyor.

Buna rağmen bazı yatırımcılar daha çok kazanma potansiyeli nedeniyle riskli de olsa altcoinlere öncelik vermekte. Bu da kripto paraların kişiye göre farklı yatırım potansiyellerine sahip olduğunu göstermekte.

Kripto Para Satın Al

Kripto para satın almak için ise dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance kullanılabilir. Bunun için ise Binance üzerinde hesap açmak gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar