X

Kripto Para Kurları

Kripto para kuru nedir ve nasıl belirlenir?
14:00
7 Mart 2021

Kripto para birimlerinin yükselişi bütün gelişmelerin ışığında hızla devam ediyor. Kripto para sektörünün özellikle Mart 2020 döneminde dibi gördüğü ve Bitcoin’in neredeyse 3.700 dolara kadar gerilediği biliniyor. Bu dönemden beri ise kripto para kurları yani fiyatları hiç durmayacakmış gibi yükseliyor. Birçok kripto para birimi o dönemden bu yana önemli yükselişler elde etti ve elde etmeye de devam ediyor. Peki kripto para kurları tam olarak neye göre belli oluyor?

Aslında kripto paraların aynı itibari paralar gibi temel bir değeri bulunmuyor. İtibari paralarda bu değer merkez bankaları tarafından belirlenirken, kripto paralarda ise arz ve talep dengesine göre değişiyor. Bir kripto paranın değeri de ne kadar arzının olduğu ve buna yönelik talep ile belirlenmekte. Bitcoin’in sınırlı olan 21 milyonluk arzı da fiyatın uzun vadede daha fazla talep ile artmasını sağlıyor.

Kripto para kurlarının farklı işlem çiftlerine göre de değişebildiği biliniyor. Örnek olarak BTC/USDT işlem çiftinde 1 BTC bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 54.000 dolar konumunda. Buna rağmen BTC/ETH işlem çiftinde ise bunun ETH bazında kurunun yani fiyatının çok daha farklı olduğu biliniyor. ABD dolarına çevrildiğinde miktar hemen hemen aynı çıksa da ara ara bazı işlem çiftlerinde farklılıklar olabilmekte.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto Para Grafik

Kripto paraların fiyatları hakkında tahminde bulunmak için ve kurları takip etmek için de kripto para grafikleri incelenebilir. Kripto para grafikleri üzerinden destek ve direnç noktalarına ek olarak birçok indikatör de takip edilebiliyor. Yatırımcılar da olası düşüşlerde veya beklenen yükselişlerde ciddi bilgi sahibi olabiliyor.

Kripto para grafiklerine dayalı analize teknik analiz, temel gelişmelere dayalı analize ise temel analiz denilmektedir. Kripto para almadan önce temel ve teknik analizi harmanlayıp bunlara yönelik araştırma yapmak ise yatırımcıları zarar etmekten kurtarabilir.

Canlı Kripto Satın Al

Bütün bunların ışığında kripto para satın almak için ise Binance borsası kullanılabilir. Binance, canlı kripto para satın almak için kullanılabilecek en likit ve güvenli borsalar arasında yer almakta. Binance bu ek olarak birçok kripto para işlem çifti ile rakiplerinin de bir adım önünde.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar