reklamı kapat

Kripto Para İle Fidye İstenen Saldırıya FBI Müdahalesi!

Baltimore şehir yönetimine gönderilen bir fidye yazılım, FBI yetkililerini harekete geçirdi.
13:00
13 Mayıs 2019
  • Ahmet BalıkesirliAhmet Balıkesirli

Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) ilk piyasaya çıktığı günden bu yana kripto paralar inanılmaz bir yol kat etti ve bir zamanlar sadece yasa dışı alışveriş için kullanılan varlıklar olarak görülürken, artık birçok meşru kurum ve kuruluş tarafından kullanılmakta. Yine de kripto para birimlerinin doğası nedeniyle suçlular ara ara çeşitli kripto paraları kullanmayı sürdürmekte ve bunun en güncel örneği ABD içerisinde yaşandı.

ABD‘nin Maryland eyaletinde bulunan Baltimore şehri geçtiğimiz aylarda sistemlerine giren bir fidye yazılım nedeniyle zor günler geçirmiş ve daha sonra bütün sistemi yenileyerek yola devam etme kararı almıştı. Baltimore Sun tarafından aktarılan bilgilere göre sistem yenilendikten ve temizlendikten sonra hackerlar yine geçtiğimiz hafta sonu içerisinde ağa sızmaya başardı ve bu durum FBI’ın da dikkatini çekti. Baltimore Belediye Başkanı Jack Young konu hakkında yaptığı açıklamada söz konusu kişilerin tek amaçlarının sistemleri bozmak olduğunu ve bunu kötülük yerine iyilik için ullansalar daha fazla para bile toplayabileceklerini dile getirdi.

FBI İşe Dahil Oldu

Sisteme giren hackerlar RobinHood olarak bilinen fidye yazılımı kullanmakta ve gönderdikleri ilk bildiride her bir sistemi açmak için 3’er Bitcoin (BTC) veya şehrin bütün iletişim sistemini açmak için 13 Bitcoin talep ettiklerini belirttiler. Bildiride buna ek olarak kolluk kuvvetleri ile iletişime geçilmesi durumunda bütün iletişimin kesileceği ve anti-virüs yazılımlarının da bilgisayarlara zarar vereceği bilgisi verilmekte. Olayın büyümesi ve sistemin yeniden kilitlenmesi nedeniyle FBI da işe dahil oldu ve ilerleyen günlerde konu hakkında açıklama yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.