X


Kripto Para Fiyatları

Kripto paralarda zaman zaman fiyatlar, işlevin ve yeniliklerin önüne geçiyor.
13:34
7 Kasım 2020

Kripto para birimlerinin ortaya çıktığından bu yana işlevleri ve geleneksel finansal sisteme getirecekleri yenilikler kadar fiyatları da önemli oldu. Hatta zaman zaman fiyatların, işlevin ve yeniliklerin önüne geçtiğine şahit olduk.

Özellikle yatırımcıların kripto para birimleri ve Bitcoin ile elde ettikleri kazançlar duyulmaya başladıktan sonra fiyat konusu diğer konuları geride bıraktı. Bu noktada kripto para birimi fiyatlarının çok volatil olduğunu ve kazandırdıkları gibi kayıplara da sebep olduklarını belirtmekte fayda var.

Ancak şöyle de bir nokta var: Bitcoin’i ele alacak olursak, satın alınan fiyat önemli olmakla birlikte Bitcoin (BTC) ortaya çıktığı günden bu yana hiçbir zaman ilk zamanki fiyatlarına gerilemedi. Dolayısıyla ilk ortaya çıktığı dönemde BTC satın alan kişinin hala çok büyük bir oranda karda olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Kripto Para Fiyatları Anlık

Anlık olarak kripto para birimlerinin fiyatlarını takip etmek, kripto paralar çok volatil fiyat hareketlerine sahip oldukları için kar elde etmek aşısından önemli olabiliyor. Özellikle kripto para birimlerini al-sat yaparak kazanç elde etmeye çalışan yatırımcılar için anlık fiyat takibi önem taşıyor.

Anlık olarak kripto para fiyat istatistiklerini kontrol edebileceğiniz pek çok site bulunuyor. CoinTürk’te de buradan anlık Bitcoin fiyat hareketlerini kontrol edebilirsiniz. Investing gibi sadece fiyat takibi için hizmet veren sitelerde; piyasa değerlerine, 24 saatlik hacimlere, toplam hacimlere, 24 saatlik fiyat değişimlerine ve 1 haftalık fiyat değişimlerine ulaşılabiliyor.

Ayrıca anlık kripto para fiyat sitelerinde yatırımcıların yorumları da yer alabiliyor. Yatırımcılar bu gibi sitelerde kendi yatırımlarından ya da yatırım hissiyatlarından bahsediyor. Bahsi geçen yorumlar her ne kadar önemli olsa da herkesin kendi araştırmasını yaparak yatırımlarını kendi kararları doğrultusunda yönetmesi büyük önem taşıyor.

Bunlara ek olarak örneğin Bitcoin’in anlık fiyatını ve değişimlerine bir göz atalım. Yine anlık olarak kripto para birimlerinin çeşitli diğerlerine ulaşabileceğiniz bir web sitesi olan CoinMarketCap’e göre, yazının yayına hazırlandığı sırada Bitcoin 15.466 dolardan işlem görüyor. 24 saat içinde %3,19 artış sergileyen Bitcoin’in bir hafta içinde de %14,59’luk bir artışa sahip olduğu görülüyor. Ayrıca 286,714,139,642 dolar piyasa değerine sahip olan BTC’nin anlık olarak 24 saatlik işlem hacminin de  28.575.413.512 USD olduğunu ifade edebiliriz. Bunlara ek olarak anlık verilerden şu anda piyasada toplamda 18.538.193 BTC olduğu ve maksimum arsın 21.000.000 BTC olacağı gibi bilgilere de ulaşılabiliyor.

Bu bilgiler özellikle profesyonel yatırımcılar için büyük önem taşıyor. Bununla birlikte sadece anlık fiyat değişimleri değil kripto para borsalarında aynı anda görülen fiyat farklılıkları dahi zaman zaman yatırımcıların kazançlar elde etmesini sağlıyor.

Güncel Kripto Para Birimleri

Güncel kripto para birimleri denildiğinde akla, o dönemde hangi kripto para birimlerinden bahsediliyorsa o coin’ler geliyor. Ancak her yatırımcı için güncel kripto para birimi ya da birimleri portföyündeki kripto paralara göre değişebiliyor.

Bununla birlikte Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tether (USDT) ve Ripple (XRP) gibi güncelliğini ve popülerliğini hiç kaybetmeye kripto para birimleri de bulunuyor. Bunların içinde Bitcoin, lider kripto para birimi ve ilk kripto para birimi konumu ile muhtemelen güncelliğini ve popülerliğini hiç kaybetmeyecek.

Öte yandan Ethereum getirdiği yenilikler, akıllı sözleşmeler ve son zamanlarda sıkça bahsettiğimi ETH 2.0 güncellemesi sebebiyle güncelliğini koruyor. Tabii ki bu noktada piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto para ve en büyük ilk altcoin olmasının etkisi de bulunuyor.

Tether’da ise durum biraz değişiyor. USDT, dolar endeksli ilk kripto para birimi. Yani Tether’ın fiyatı dolara bağlı olarak değişiyor ve bu sebeple de stablecoin olarak nitelendiriliyor. Tabii ki kripto para piyasasında pek çok stablecoin bulunuyor. Ancak Tether hem ilk olduğu için hem de piyasa hacmi bakımından en büyük üçüncü coin olduğu için güncelliğini koruyor.

Ripple ise en büyük dördüncü kripto para olarak karşımıza çıkıyor. Ripple’ın özellikle ödemeler konusunda getirdiği yenilikler ve uluslararası anlaşmaları adından sıklıkla söz edilmesini sağlıyor. Ayrıca güncel haberlere bakıldığında XRP’nin fiyatından da sürekli bahsedildiği görülüyor.

Kripto para ekosisteminde yukarıda bahsedilenlerden de anlaşılacağı gibi güncel haberler ve anlık fiyatlar büyük önem taşıyor. Bu sebeple özellikle yatırımcıların hem anlık fiyatları hem de güncel haberleri yakından takip ettikleri görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar