Kripto Para Dünyasının Başkenti Olacak!

Gelecekte kripto paralar hayatımızın çok daha içinde olacak. Peki kriptonun başkenti neresi olacak?
20:20
20 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünya ülkelerinin bir kısmı kripto paralarla alakalı yasakçı bir tavır takınıyor. Bu grup oldukça kalabalık ve neredeyse hiçbir ülkede kripto regülasyonları tamamlanmış değil. ABD ise inovasyonu engellemeden kripto para ekosistemini düzenlemenin halen yollarını arıyor. Tüm bunlar olurken Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Dubai çağın ötesinde hareket ediyor.

Kripto Para Dünyasının Başkenti

Dubai, hükümetinin Dubai Dünya Ticaret Merkezi’ni kripto için kapsamlı bir bölge ve düzenleyici olacağını ilan ettiğini gördü. Dubai yetkilileri, kriptoyu daha erişilebilir ve güvenli hale getirmek için bu sefer özel sektör ve ilgili kuruluşlarla birlikte çalışarak kriptonun ülkede kitlesel olarak benimsenmesini sağlamaya çaba harcıyor. Yetkililer, “yatırımcıların korunması, Kara Para Aklamanın Önlenmesi (AML), Terörizmin Finansmanıyla Mücadele (CFT) uyumu ve sınır ötesi anlaşma akışının izlenmesi için katı standartlar” uyguladıklarını ilan ettiler.

Ayrıca, ülke aynı zamanda NFT endüstrisinin gelişimine de odaklanıyor. Yetkililer, “yenilikçi finansal ürünün” düzenlemelere dahil edilmesini kolaylaştıran politikaların yanı sıra blockchain teknolojisine dayanan yeni trendlerin benimsenmesini hedeflediklerini açıkladı.

Dubai‘nin iş, ticaret ve teknoloji için önde gelen küresel bir merkez olarak duruşunu hızlandırmaya devam eden adım, Dünya Ticaret Merkezi, Sanal Varlık yasama ve uygulama politikalarının dünya çapında yeni bir düzenleyici çerçevesini sunacak ve denetleyecek. Dubai’de bu sektör için güvenli pazar benimsemesini ve büyümesini destekleyecek tüm adımlar atılıyor.

Binance Dubai Genel Merkezi

Binance CEO’su Changpeng Zhao, Dubai Hükümeti’nin topluluk duyurusunu, özel kripto yanlısı adımlarıyla ilgili olarak paylaştı. Binance‘in Dubai’de merkez açmasıyla ilgili şiddetli spekülasyonlar göz önüne alındığında, bu şaşırtıcı değil. Dördüncü çeyreğin başında Twitter bu iddia ile çalkalanıyordu.

CZ’nin yetkililerle bir toplantıya katılarak Dubai’de görülmesinden bu yana Binance’in Dubai’de kurulacak olan potansiyel merkeziyle ilgili beklentiler ciddi anlamda artmıştı. Henüz detayları netleşmemiş olsa da Binance burada bir merkez açmayı ve kapsayıcı (aynı zamanda kucaklayıcı) düzenlemeye maruz kalarak işlerini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI