X


Kripto Para Cüzdan Çeşitleri

Kripto para cüzdanı nedir?
21:46
4 Nisan 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para cüzdanı terimi, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerini saklamak, göndermek ve almak için kullanılan güvenli bir dijital cüzdandır. Çoğu kripto paranın resmi bir cüzdanı olmakla beraber yüzlerce kripto parayı destekleyen ve direkt aracı firmalar tarafından üretilen cüzdanlar da bulunmaktadır.

Kripto para borsaları dışında işlem yapmak için kullanıcıların kesinlikle bir kripto para cüzdanı kullanması gerekiyor. Bazı kripto para cüzdanları tek bir kripto paraya yönelik üretilirken farklı cüzdanlar ile aynı borsalarda olduğu gibi birçok kripto para birimi kullanılabilir. Buna ek olarak çok farklı kripto para cüzdan çeşitleri de bulunuyor.

Kripto para cüzdanları arasında tam ağ düğümü cüzdanı, depolama cüzdanı, masaüstü cüzdan, mobil cüzdan, çevrimiçi (sıcak) cüzdan, yazılım cüzdanı, donanım (soğuk) cüzdan, kağıt cüzdan, tek bir kripto paraya özsel cüzdan, tek bir ağa özel cüzdan ve evrensel cüzdan gibi farklı türler yer alıyor.

Kripto Para Cüzdan Açma

Kripto para cüzdanı açmadan önce hangi cüzdan türünü kullanacağınızı seçmeniz gerekiyor. Şu an kripto para sektörünün en popüler cüzdanları arasında sadece Bitcoin Core temelli coinleri destekleyen Bitcoin Core cüzdanı, Litecoin destekleyen Litecoin Core cüzdanı ve Ethereum ağı tabanlı projeleri destekleyen MyEtherWallet cüzdanı yer alıyor. Buna ek olarak şüphesiz dünyada DeFi sektörüne yönelik en çok kullanılan cüzdan MetaMask olarak biliniyor.

MetaMask tamamen merkezsiz bir kripto para cüzdanıdır ve kullanıcılar bunun internet sitesine girerek cüzdan oluşturabilir. Yazılım cüzdanı oluştururken en çok dikkat edilecek konu ise ilk başta siz everilen 12 kelimelik seed phrase’i güvenli bir yerde saklamak olacaktır. Seed phrase kaybı durumunda bir daha bu cüzdana ulaşım sağlayamayabilirsiniz.

Donanım cüzdanlarında ise cüzdanın kaybolması fonlara erişimin cüzdan bulunana kadar kaybedilmesi anlamına gelebilir. Bu da cüzdanlar yerine kripto para borsalarına yönelmeyi hızlandırıyor.

Güvenilir Kripto Para Siteleri

Güvenilir kripto para siteleri arasında birinciliği ise Binance ele geçirmiş durumda. Binance kripto para borsasından hesap açarak cüzdan oluşturma ve kullanma sorunundan da tamamen kurtulmanız mümkün. Binance’de yüzlerce kripto para destekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI