Kripto Para Araştırma Şirketinden ABD Hazinesi Bakanlığı’na Karşı Dikkat Çeken Hamle

Kripto para araştırma şirketi Coin Center, bugün yaptığı açıklamada, "anayasaya aykırı" vergi yasalarından dolayı ABD Hazine Bakanlığı'na dava açtığını duyurdu.
13:30
11 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para araştırma şirketi Coin Center, bugün yaptığı açıklamada “anayasaya aykırı” vergi yasaları nedeniyle ABD Hazine Bakanlığı’na dava açtığını duyurdu.

Medeni Özgürlükler İhlal Ediliyor

Dava, geçen yıl kabul edilen ve ABD’de altyapıyı iyileştirmeyi ve ekonomik büyümeyi teşvik etmeyi amaçlayan 1.2 trilyon dolarlık harcama paketi olan Altyapı Yatırım ve İstihdam Yasası‘yla ilgili.

Coin Center, yasadaki vergi hükmünün kripto para kullanıcılarının finansal gözetimini teşvik ettiği iddiasında. Şirkete göre bu hüküm, kripto para kullanıcılarının belirli kişisel verileri ABD yönetimine bildirmelerini gerektirerek medeni özgürlükleri ihlal ediyor. Hüküm, 2024’te yürürlüğe girecek.

Şirketin açtığı davada ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Gelir İdaresi Başkanlığı davada sanık olarak yer alıyor.

Washington merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Coin Center, blog yazısında, 60501 numaralı vergi hükmünün, 10 bin doların üzerinde kripto para alan tüm kuruluşların transferi gerçekleştirenin adını, doğum tarihini ve Sosyal Güvenlik numarasını ABD yönetimine bildirmelerini gerektirdiğine dikkat çekiyor. Şirket, hükmü “medeni özgürlüklere hakaret” olarak nitelendirirken, yasalaşan pakete iki büyük iddia ile mahkemede itiraz etmeyi planlıyor.

Dava, vatandaşları diğer insanlar hakkında “son derece müdahaleci” bilgiler toplamaya zorlamanın Amerikan Anayasası’nın dördüncü maddesi kapsamında anayasaya aykırı olduğunu savunuyor. Ayrıca, siyasi örgütleri bağışçılarını bildirmeye zorlamanın anayasanın birinci maddesini de ihlal ettiğini savunuyor.

Coin Center yöneticileri Jerry Brito ve Peter Van Valkenburgh, yaptıkları ortak açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Hükümet, kendimiz ve işlem yaptığımız kişiler hakkında doğrudan rapor vermemizi istiyorsa, bir yargıç huzurunda, özel belgelerimize ulaşmasını gerektirecek makul şüpheye sahip olduğunu kanıtlamalıdır.

Kripto Paralarda Gizlilik Tartışmaları

Coin Center’ın açtığı dava, kripto paralarda uzun süredir devam eden gizlilik tartışmalarının sonuncusu. Alanın sunduğu gizli fon transferi potansiyeli, kara para aklama için büyük bir potansiyele sahip olduğunu iddia eden düzenleyicilerin tepkisini çekiyor.

Son olarak Avrupa Birliği, kara para aklamayı önlemek adına kripto para işlemleri için katı raporlama gerekliliklerini özetleyen bir yasa çıkardı. Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasının ardından uygulanan yaptırımları aşmanın bir yolu olarak kripto paraların kullanımı olasılığı da düzenleyicilerin gözetimi konusundaki çağrıların sayısının artmasına neden oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI