X


Kripto Katliam Devam Ediyor! Düşüşün Sebepleri ve Gelecek Senaryoları Neler?

14:05
15 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son 24 saat içinde kripto piyasası 26 milyar dolardan fazla hasara uğramış durumda. Yaşanan düşüş dalgasıyla birlikte 2018’deki en yoğun günlük işlem hacimlerine ulaşıldı.

Ağustos-Kasım ayları arasında yüksek bir istikrar düzeyi sergileyen Bitcoin (BTC), son 24 saatlik bir süre içinde yüzde 13’den fazla düşüş kaydetti. BTC’nin fiyatındaki öngörülemeyen düşüş, diğer önemli kripto para birimlerine ve tüm piyasaya aşağı yönlü ivme kazandırdı.

Bitcoin Cash (BCH) gün içinde en kötü düşüşü kaydetti ve bir noktada yüzde 19’dan fazla düşüş gösterdi. Son 7 günlük süre içinde BCH, ABD dolarına karşı yüzde 50’nin üzerinde ve BTC’ye karşı yaklaşık yüzde 40 oranında düşüş gösterdi.

Büyük kripto para birimleri için halen sürmekte olan 15 Kasım’daki satışların yoğunluğu, BTC’nin günlük işlem hacminin 4 milyar dolardan 10 milyar dolara çıktığı bir noktaya ulaştı. Ağustos ayından Kasım ayına kadar, BTC’nin işlem hacmi bu ayın ilk iki haftası hariç olmak üzere 4 milyar doları nadiren aşmıştı.

Uzmanlar, BTC’nin dört aydan fazla bir süre için destek seviyesi olarak çalıştığı 6,000 dolarlık direnç seviyesini tekrar gözden geçirmesini bekliyor.

“$6.000 çok aktif bir seviyedeydi, bu bölgeyi tekrar görecektir. 6,000 dolarlık bir düzeltici ralli, kripto pazarındaki satış baskısının çoğunu rahatlatacak ve birçok büyük kripto paranın ivmesini canlandıracaktır. Ancak, 5,600 dolardan 6,000 dolarlık kısa vadeli bir iyileşme mümkün görünmemektedir. 2018’den gelen negatif etki 2019’a kadar devam ederse, kripto piyasasının ilk çeyreğin sonuna veya gelecek yılın ikinci çeyreğine kadar dip seviyesine inmesi muhtemeldir.”

Düşüşün Sebepleri?

Son 24 saatteki düşüşün ardında yatan nedenler; Bitcoin Cash topluluğunda yaşanan son olaylar ve Bitcoin ağını da tehdit eden açıklamalar, günlük işlem hacminin uzun süredir çok az olması ve düşük seviyede kalması, elinde çok sayıda bitcoin tutan büyük oyuncuların hesaplarındaki hareketlilik ve Kasım ayında gerçekleşmeyen beklentilerin bir karması olarak değerlendirilebilir.

Yazının hazırlanış saati itibariyle tekrar düşüşe geçen BTC, $5300’lü seviyeleri test etti ve şu anda 5390’dan işlem görüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI