reklamı kapat

Kraken’den Hamle! Bitcoin Borsalarında Para Giriş Çıkış Sorunu Devam Ediyor

21 Nisan 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Dijital para borsası Kraken hizmetlerine bir yenisini ekledi. Bundan böyle borsa üzerinden Amerikan doları ve diğer ülkelere ait para birimleriyle elektronik transfer yapılabilecek.

Güncelleme ilk kez borsanın bu hafta içi müşterilerine gönderdiği bir mail ile duyuruldu. Yeni güncellemeyle müşteriler Amerikan dolarının yanı sıra euro ve İngiliz pounduyla elektronik para yatırım ve çekimi yapabilecek. 2011 yılında kurulan San Fransisco merkezli borsa, para yatırma özelliğinin hemen devreye gireceğini ve kullanılmaya başlayabileceği açıkladı. Ancak borsanın açıklamasına göre para çekim özelliği 24 Nisan’a kadar kullanılmayacak.

Küresel bitcoin borsası piyasasının durumunu ve güncellemenin zamanını düşündüğümüzde bu, oldukça dikkat çeken bir hizmet güncellemesi. Öyle ki bitcoin borsalarında şu sıralar olumsuz gelişmeler yaşanıyor. Amerikan doları cinsinden işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası Bitfinex bu hafta bir açıklama yaptı. Açıklamada borsanın bankalarla yaşadığı problemler yüzünden gelen elektronik transferleri artık kabul edemediği kaydedildi. Britanya Virgin Adaları merkezli borsa daha önce de mahkemeye kadar giden sorunlar yaşamıştı. Sorunun kaynağı Amerikan doları cinsinden yapılmış giden elektronik havalelerdi. Borsa açtığı davayı bir hafta sonra geri çekmişti.

Bunun yanı sıra Çin’deki borsa ekosisteminin de başı dertten kurtulmuyor. Ekonomik regülasyonların oluşturduğu baskılardan ötürü borsaların eli kolu bağlanmış durumda. Ülkenin merkez bankası People’s Bank of China borsalardan yasal düzenleme talebinde bulunmuştu. Bunun üzerine borsalarda bitcoin ve litecoin çekim işlemleri askıya alınmıştı. Aylardır süregelen kriz bir türlü aşılabilmiş değil.

Bu tür olumsuz gelişmeler piyasada endişeli bir hava yaratmış durumda. Ancak her şeye rağmen bitcoin fiyatı yukarı yönlü hareketini sürdürüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.