İsveç’in Merkez Bankası Dijital Para Testine Başladı!

İsveç'in Merkez Bankası E-Krona için harekete geçti.
12:00
21 Şubat 2020
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Özellikle Facebook’un Libra projesini tanıtmasından sonra dünyanın önde gelen merkez bankaları arasında adeta bir dijital para ve kripto para yarışı başladı. Çin’in zaten kendi dijital para birimini geliştirmeye başladığı haberi ise, bankaların bu yarışını daha da hızlandırdı.

İsveç de bu yarışta kendi merkez bankası destekli dijital para birimi için resmen test sürecine geçeceğini duyurdu. E-Krona olarak bilinen kripto para birimi resmen geliştirilme sürecinde sona geldi. Dünyanın en eski merkez bankası da olan Riksbank tarafından yapılan açıklamada, E-krona için test aşamasına geçildiği doğrulandı.

Riksbank Dijital Para Konusunda Ciddi!

Eğer Venezuela’nın Petro isimli kripto para birimini saymazsak Riksbank dijital para testi konusunda böyle bir adım atan ikinci ülke olarak biliniyor. Bundan önce Bahamalar Merkez Bankası da geçtiğimiz yıl kendi dijital parasının test aşamasına geçildiğini ifade etmişti. Bahamalar bundan yaklaşık iki ay önce ise kendi dijital parasını tam anlamıyla geliştirdiğini duyurmuştu.

Aslında İsveç çoktan nakitsiz toplum seviyesine geçiş yapmış durumda. Ülkedeki işlemlerin sadece %1’inin nakit para veya banknot ile yapıldığı, geri kalanının ise dijital para ve bankacılık uygulamaları ile yapıldığı bildiriliyor.

Bankanın dijital para test sürecinin Şubat 2021 tarihine kadar devam etmesi bekleniyor. Bunun devamında olumlu sonuç alınırsa İsveç kendi resmi dijital para birimine kavuşabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar