İşte Kripto Para Borsalarının 2019 Yılı Zarar Tablosu!

2019 yılında hangi kripto para borsası hacklendi ve zarar tam olarak ne kadar?
21:00
14 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) ile beraber yükselişe geçen kripto para piyasası, ne yazık ki kripto para yatırımcılarını hedef alan kötü amaçlı kişilerin de dikkatinden kaçmadı. Bu yıl kripto para borsaları gerek yapılan saldırılar gerekse de kendi hataları nedeniyle yüz milyonlarca dolarlık kripto para kaybı yaşadı.

2019 Yılında Hacklenen Kripto Para Borsaları

2019 yılının bilançosu Mt. Gox kripto para borsasının hacklendiği dönem kadar kötü olmasa da, aradan geçen bunca yıla rağmen hala kaybedilen yüz milyonlarca dolar olması insanı gerçek anlamda düşündürmekte. İlk olarak QuadrigaCX kripto para borsasının CEO’su Gerald Cotten‘in ani ölümü ile başlayan yıl, daha sonra Cryptopia’nın 15 milyon dolarlık Ethereum  (ETH) hacklenmesi olayı ile devam etti.

Coinmama isimli başka bir kripto para borsası da Şubat ayı ortalarında 450.000 e-posta adresinin ve şifresinin sızdırılması ile gündeme geldi. Resmi açıklamada kripto para çalınmadığı belirtilse de, ciddi miktarda bilgi sızdırıldı. 24 Mart tarihinde DragonEX kripto para platformu 7 milyon dolar değerinde bir kyıp yaşadı. Bundan hemen sonra Bithumb 20 milyon dolarlık EOS ve XRP kaybederken, sektörün çoğu bunun planlı olduğundan şüphe etti.

Binance Hacklendi

Mart  ayı sonlarında Coinbene kripto para platformu hacklendi ve 100 milyon dolarlık bir kayıp olduğu belirtildi. Nisan ayında Binance kripto para borsasının hacklenmesi sektöre kesinlikle damga vurdu ve kayıp 40 milyon dolarlık BTC olarak açıklandı. Haziran ayına gelindiğinde ise Bitrue isimli borsa 9 milyon dolar değerinde XRP ve 2,5 milyon dolar değerinde Cardano (ADA) kaybı ile yatırımcılara kötü haberi verdi.

Temmuz ayında Bitpoint isimli borsa 28 milyon dolarlık kayıp yaşadı ve Eylül ayında bunun daha şiddetlisi, Zaif platformuna yapılan saldırı önceliği aldı. Zaif 17 Eylül tarihinde 60 milyon dolarlık saldırı yaşadı ve bunun 19 milyon doları borsaya, gerisi müşterilere aitti. Kasım ayında son olarak Upbit kripto para borsasının 50 milyon dolarlık hacklendiği olayını da hesaba katarsak, 2019 yılının toplam zarar tablosu QuadrigaCX‘in kayıp 130 milyon dolarlık fonu ile beraber 350 milyon doların üzerine çıkmakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar