İspanya’daki Bankalar Kripto Para Hizmetleri İle Yakından İlgileniyor

İspanya lokasyonundaki bankalar, müşterilerine kripto para hizmeti sunmakla ilgileniyor.
14:50
22 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

İspanya’daki bankalar, müşterilerine doğrudan kripto varlıkları hizmeti sunmak adına çalışmalarını şekillendiriyor. Yeni düzenlemelere göre İspanya Merkez Bankası, kripto para hizmet sağlayıcıları ve saklama şirketlerinin bir listesini oluşturacak. Ancak bu kurumlar başvuruda bulunmaları gerekip gerekmediği konusunda henüz emin değil çünkü bankalar zaten diğer yasalardan türetilen kara para aklama mücadele direktiflerine uyuyor.

İspanyol Bankalar Kripto Yasalarına Uyuyor

İspanya lokasyonundaki bankalar, müşterilerine kripto para hizmeti sunmakla ilgileniyor. Gelecek düzenlemelere uymak adına bankalar hizmetlerini gözden geçirme kararı aldı. İspanyol bankalar, 20 Ekim’den önce İspanya Merkez Bankası tarafından düzenlenmesi gereken kripto para hizmet sağlayıcıları ve saklama kuruluşları listesine kaydolma yolunda ilerliyor.

İspanya Merkez Bankası, yaklaşan kayıtlar ile ilgili evrak ve talimatları yayınlayacağını duyurmasına rağmen henüz bunu gerçekleştirmedi. Bu durum, bankaları geçerli yasalar uyarınca yeniden kayıt olmaları gerekip gerekmediği konusunda belirsizliğe sürükledi.

İspanya’daki bankalar hali hazırda kara para aklamayla mücadele yasalarına uyuyor. Bu nedenle bazı uzmanlar için bankaların kripto hizmleri sunması için yeniden kayıt yaptırmaları gerekli değil. Düzenleyici danışmanlık firması Finreg’in ortağı Gloria Hernandex Aler şunları kaydetti:

Bir bankanın hali hazırda yerine getirdiği standartları tekrar beyan etmesi mantıklı değil. Ancak bu tür hizmet sağlayacaklarını ve muhtemelen kara para aklama politikalarını değiştirmeleri gerekeceğini bildirmeleri daha akla uygundur.

Kriptolar İle İlgilenen Bankalar

İspanya’da faaliyet gösteren bazı bankalar hali hazırda yurtiçi ve yurtdışı operasyonlarında kripto planlarını oluşturmuş durumda. İsviçre’de alım satım ve saklama hizmetleri sunan BBVA bunun en büyük örneklerindendir. Bir başka İspanyol bankası Caixabank, işletmeler için bir hizmet olarak saklama hizmeti sunan Onyze ile ortaklaşa çalışma ile bir pilot uygulama başlattı. Ancak bu pilot uygulama yakın gelecekte müşterilere sunulmayacak.

Avrupa Birliği’nin MiCA (kripto varlık piyasalarının düzenlenmesi) adı verilen kripto para birimi düzenleyici çerçevesi hala geliştirime aşamasındadır. Kaynaklar, çerçevenin bu yıl hazır olmasının zor olacağını ancak tüm sinyallerin 2022’nin başlarında bir sürüme işaret ettiğini belirtti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar