İnsanlar Saklama Konusunda Borsalara Güveniyor

Bitcoin’in yükselmesiyle insanlar güvenecekleri saklama yöntemleri aramaya başlıyor...
16:00
23 Haziran 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para endüstrisi şu anda büyük bir yükseliş dalgasının etkisinde. Bitcoin 15 ay sonra ilk kez 10.000 doların üzerine çıktı. Bununla beraber fon koruma endişesi de bir kez daha gündeme geldi.

Yönetim Altındaki Büyük Varlıklar (AUM) ya da bunlara karşılık gelen 25 milyon doları aşan varlıktan sorumlu olanlar güvenlik için sıcak ve soğuk cüzdanlar arasında işlem yapmayı tercih ediyor.

Saklama Yöntemleri

Bu yıl Binance ve Bithumb gibi borsalar siber saldırılara maruz kaldı. Ayrıca Cryptopia ve QuadrigaCX gibi borsaların adları da hoş olmayan olaylara karıştı. Ancak yatırımcılar hala alanında uzmanlaşmış ve güvenlik konusunda kendisini kanıtlamış kripto para borsalarına güvenmeye devam ediyor.

Binance’in araştırma kanadı olan Binance Research’in “Merkesizleşme ve Saklama Hizmeti” adlı son raporuna göre, borsalar yatırımcıların adeta sığınağı durumunda. Ayrıca raporda yatırımcıların varlıklarını saklayabilecekleri dört yöntem şu şekilde sıralanıyor: Sıcak cüzdanlar, soğuk cüzdanlar, borsalar ve diğer saklama servisleri.

Geçtiğimiz yıl kripto para borsaları saklama yöntemi konusunda büyümeler gösterdi. Yatırımcılar büyük çoğunlukta varlıklarının saklanması için kripto para borsalarını tercih etti. Binance Research’in raporuna göre üçüncü taraf saklama yöntemlerinin en az tercih edilen yöntem olduğu belirtildi.

Büyük Yatırımcılar

Bunun yanında piyasanın büyük yatırımcıları, yani 5 milyon doların üzerinde kripto para yatırımı yapan kişiler, saklama seçeneklerinden en çok soğuk cüzdanları kullanıyor.

Öte yandan piyasada henüz çok yeni olan merkezsiz kripto para borsalarının da (DEX) hem işlem yapma hem de saklama yöntemi konusunda çok az tercih edildiği rapordaki bilgiler arasında yer alıyor. DEX’lerde işlem yapma oranı %55’lerde kalıyor.

Kaynak: Ambcrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar