reklamı kapat

İngiltere Hükümeti Kripto Para Araştırma Komisyonu Kuracak

21 Mart 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

İngiltere Maliye Bakanı John Glen, Pazartesi günü yaptığı açıklamada hükümetin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerininin oluşturduğu potansiyel riskleri araştırmayı hedefleyen bir komisyon kurulacağını duyurdu.

Reuters’in haberine göre göre John Glen;

“Gelecekteki finansal teknoloji stratejilerimiz adına hükümet bu konuları daha ayrıntılı ele almak amacıyla Financial Conduct Authority ve İngiltere Merkez Bankası ile ortaklaşa çalışmaya başlayacak. İngiltere finansal teknolojiler alanında dünyada öncü konumda ve görevim boyunca bunun böyle kalmasını sağlayacağım” dedi.

Londra’daki Innovate Finance konferansında konuşan Glen özellikle kripto paraların son zamanlardaki korkunç fiyat patlamasına ilişkin kaygılarını dile getirdi. Ayrıca Londra’nın finansal teknolojiler ve Blockchain teknolojileri konusunda uluslararası alanda liderlik konumunu korumayı hedeflediğini söyledi.

Glen 2017 yılında Birleşik Krallığın finansal teknolojiler alanında bir çok rekora imza attığını ve 1.8 milyar dolarlık yatırım topladığını belirtti. Ayrıca Glen bu yatırımların yarısından fazlasının yurtdışı kaynaklı olduğunu ifade etti.

Aralık 2017’de İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney Bitcoin’in hareketlerinin küresel ekonomik istikrarı tehdit etmediğini söylemişti. Geçtiğimiz Nisan ayında Blockchain girişimlerini memnuniyetle karşılayan İngiltere Merkez Bankası Blockchain teknolojisinin daha gelişmiş sürümlerini geliştirmeyi hedeflediklerini belirtmişti.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.