IMF’den El Salvador’a Bir Bitcoin Uyarısı Daha: “Risk Faktörleri Artabilir!”

El Salvador ekonomisi ve finansal sürdürülebilirliği ve ülkedeki Bitcoin kullanımına ilişkin yeni bir açıklama yapan IMF, ülkedeki risk faktörlerine dikkat çekti.
13:20
13 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

IMF (Uluslararası Para Fonu), El Salvador’a yaptığı son ziyaretin ardından 10 Şubat’ta açıklama yaptı. Ülkedeki Bitcoin kullanımının henüz sınırlı olduğunu ve bu nedenle ülkenin ekonomisi adına henüz bir risk oluşmadığını ifade eden IMF, Bitcoin kullanımının artması ile birlikte söz konusu risk faktörlerinin artabileceğini ifade ederek El Salvador’u uyardı. IMF, ülkenin Bitcoin tahvillerine ilişkin kararlarını gözden geçirmesi gerektiğini dile getirdi.

IMF’ten El Salvador’a Bitcoin Uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF), geçen hafta Orta Amerika ülkesi El Salvador’a yeni bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaretin ardından ülkenin ekonomisine ve mali yapısına ilişkin bir değerlendirmede bulunan IMF, sürdürülebilirliğe işaret etti ve çeşitli risk faktörlerine vurgu yaptı.

Eylül 2021’de Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak kabul eden El Salvador, kripto ekosisteminde faaliyet gösteren bazı platformlar da dahil olmak üzere çok sayıda uluslararası finans kuruluşundan büyük tepkiler topladı. Geçen hafta ülkeye yeni bir ziyaret gerçekleştiren IMF de yaptığı açıklamasında bir kez daha El Salvador’u uyardı. IMF, yapılan açıklamada Orta Amerika ülkesindeki Bitcoin kullanımının henüz sınırlı olduğunu ve dolayısıyla şu ana kadar ekonomik açıdan büyük bir tehlikenin söz konusu olmadığını ifade etti.

“Risk Faktörleri Artabilir”

Bitcoin’in henüz sınırlı kullanımından ötürü El Salvador ekonomisi adına henüz büyük bir tehdit oluşmadığını ifade eden IMF, ülkedeki BTC kullanımının artması ve zaman içinde büyük ölçüde yaygınlaşması ile birlikte söz konusu risk faktörlerinin önemli ölçüde artabileceğini belirtti. IMF, El Salvador’un Bitcoin tahvillerine ilişkin kararlarını da yeniden gözden geçirmesi gerektiğini öne sürdü:

“Şimdiye kadar sınırlı Bitcoin kullanımı nedeniyle henüz riskler gerçekleşmemiş olsa da Bitcoin’in yasal ödeme aracı statüsü göz önüne alındığında, Bitcoin kullanımı zaman içerisinde artabilir. Finansal bütünlük, istikrar, mali sürdürülebilirlik ve tüketicinin korunmasına yönelik riskler devam ediyor.”

Söz konusu açıklamanın yanı sıra IMF, El Salvador hükümetinin Bitcoin işlemleri ve Chivo cüzdanının mali durumu hakkında daha şeffaf bir tutum alınması gerektiğini de ifadelerine ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar