İflas Eden Voyager, FTX-Alameda’nın Kurtarma Teklifini Reddetti!

Voyager, Alameda ve FTX'ten gelen satın alma teklifini kullanıcılarına fayda sağlamayacağını belirterek geri çevirirken, FTX CEO'su Sam Bankman-Fried'den açıklama geldi.
12:45
25 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto borç ve faiz platformu Voyager Digital Holdings, kripto para borsası FTX’in ve yatırım kolu Alameda Ventures’ın dijital varlıklarını satın alma teklifini, eylemlerin değerini artırmadığı ve potansiyel olarak müşterilere zarar verdiği gerekçesiyle reddetti.

Teklif Reddedildi

Voyager’ın avukatları, devam eden iflas işlemlerinin bir parçası olarak Pazar günü mahkemeye sundukları ret mektubunda, Cuma günü FTX, FTX US ve Alameda’nın Voyager’ın tüm varlıklarını ve temerrüde düşen 3AC borcu dışındaki ödenmemiş kredilerini satın alma teklifini eleştirdi.

Mektupta, bu tür tekliflerin halka açık tartışılmasının, koordineli, gizli, rekabetçi bir ihale sürecini altüst ederek diğer olası anlaşmaları tehlikeye atabileceği belirtildi ve “Alameda ve FTX, borçlulara ve İflas Mahkemesine karşı birçok yükümlülüğü ihlal etti.” denildi. Voyager’ın yasal temsilcileri, şirketi yeniden organize etmek için sundukları planın, müşterilerinin tüm nakitlerini ve mümkün olduğunca daha çok kripto paralarını derhal teslim alacak olmalarından dolayı daha iyi olduğunu öne sürdü.

Sam Bankman-Fried’den Açıklama Geldi

Voyager, kripto hedge fonu 3AC’ın 650 milyon dolarlık alacağının temerrüde düşmesinin ardından 5 Temmuz’da New York’un Güney Bölgesi’nde 1 milyar dolardan fazla zararla iflas başvurusunda bulundu. Cuma günü, kripto para borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried‘e bağlı üç şirket, Voyager’a Alameda’nın platformun tüm varlıklarını satın alacağını ve bunları iflastan etkilenen kullanıcılara orantılı olarak satmak ve dağıtmak için FTX veya FTX US’ı kullanacağını belirterek dikkat çeken bir teklifte bulunmuştu.

FTX CEO’su Bankman-Fried, Voyager’in kararını açıklamasının ardından açıklamalarda bulundu ve kurtarma teklifinin Voyager kullanıcılarının kayıplarını geri almaları ve platformla çalışmaya devam etmeleri için bir yol olduğunu belirtti:

Voyager, müşterilerin varlıklarını kaybetmiştir ama büyük bir kısmı hala onlardadır. O zaman neden hala kalan fonları sahiplerine vermiyorlar Teklifimiz sayesinde Voyager müşterileri, şirkette kalan fonların yüzde 100’ünü geri alabilecekler. Bu fonlara, ileriki dönemde kurtarılabilecek fonlar da dahildir. Voyager müşterilerinin isterlerse kalan varlıklarını hızla talep etme hakkına sahip olmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Bankman-Fried, şirketinin Pazar günü geç saatlerde bir Twitter başlığında Voyager’ı satın alma teklifini yineledi ve Voyager’ın müşterilerinin “zaten yeterince sorun yaşadığını” ve eğer isterlerse varlıklarını er ya da geç alabilmeleri gerektiğini çünkü iflas işlemlerinin “yıllar sürebileceğini” belirtti.

Bankman-Fried’ın bu açıklamasının ardından Voyager’ın avukatları, Voyager kullanıcılarını tek çatı altında toplamayı amaçlayan kurtarma teklifinin esasen Voyager’ın varlıklarının Alameda-FTX’e avantaj sağlayan bir temelde tasfiyeye işaret ettiğini belirttiler. Ayrıca, sermaye kazançları vergisi de dahil olmak üzere teklifin müşterilere zarar verebileceğini özetlendi. Mektup, ayrıca Alameda-FTX’in iki şirket arasında devam eden ilişkiler nedeniyle satın alma tekliflerini kazanma şansının daha yüksek olduğu yönündeki spekülasyonları da yalanladı ve “Bu yanıtın kanıtladığı gibi, hiçbir şey gerçeğin ötesine geçemez.” denildi.

Bankman-Fried, dramatik ayı piyasasının ortasında birçok satın alma görüşmelerinin merkezinde yer alıyor. 1 Temmuz’da başka bir merkezi kripto borç platformu olan BlockFi Zac Prince’in CEO’su, FTX’in şirkete toplam 640 milyon dolarlık satın alma seçeneğiyle 240 milyon dolarlık kredi ödemesi için bir anlaşma imzalandığını açıkladı.

Öte yandan Bankman-Fried’in, geçen hafta FTX ve FTX US’ın değerlemelerini sırasıyla 32 milyar dolar ve 8 milyar dolara çıkarmak için 400 milyon dolarlık fon aradığı bildirildi. Yeni finansman turlarının diğer kripto para şirketlerinin satın alınmasını desteklemek amacıyla yapılacağı iddia edildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar