reklamı kapat

İçimizdeki Bitcoin: Kripto Paralarınız Artık Parmaklarınızın Ucunda!

15 Nisan 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Kripto paralarınızı saklamak için en güvenli yolu bulduğunuza inanıyor musunuz? Hollandalı Martijn Wismeijer konu kripto paralarını saklamak olunca tedbiri elden bırakmamış ve 2014 yılında iki elinin parmak uçlarına  cerrahi bir operasyon sonucunda NFC çipleri taktırmaya karar vermiş.

Wismeijer geçmişte kripto paralarını saklama konusunda başarısız olup Bitcoinlerinin büyük bir kısmını kaybettiğini söyledi.

Açıkça söyleyebilirim ki Bitcoinlerimin büyük bir çoğunluğunu siber saldırılar ve borsa hırsızlıkları sonucunda kaybettim. Eğer 2010 yılında bu çiplere sahip olsaydım muhtemelen şu an çok zengin bir adam olurdum.

O dönemde yaşadığı kayıplar sonucu kripto paralarını cildinin altında saklamayı ciddi ciddi düşünmeye başlayan Wismeijer IBTimes’a yaptığı açıklamada;

Bu fikri uygulamaya geçirme kararı aldım çünkü Bitcoinlerimi deri altımda saklayarak kutsal bir cüzdana sahip olacağımı düşündüm.

Bu işlemi tüm kripto para yatırımcılarına da tavsiye eden Wismeijer, bu süreçte deri altına yerleştirilen 2×12 mm boyutlarındaki cam çiplerin serum taktırmaktan daha az acı hisettirdiğini belirtti.

Her biri 888 bayt veri depolayan NFC çipleri neredeyse 26 Bitcoin cüzdanına yeterli depolama alanı sağlayacaktır. Wismeijer ayrıca her gün bir şeyler satın almak için akıllı telefonu aracılığıyla çiplerini kullandığını belirtiyor.

Medyada birçok haberde yer aldıktan sonra Prag’daki evinin çevresinde yaklaşık 50 kişinin de kendi çiplerini taktırdığını söyledi. Bu prosedürler her ne kadar acı verici gözüksede kripto paraların güvenliği de önemli bir konu. Öyle ki şu ana kadar dünyadaki Bitcoinlerin %23’ünün geri dönüşü olmayan bir şekilde kayboldu.

Her ne kadar NFC çiplerinin kanser hücrelerini arttırdığına yönelik araştırmalar olsa da gelecekte insanlar kripto paralarını saklamak ve korumak için Wismeijer‘in izinden gidebilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.