X


IBM Bitcoin’e Alternatif Geliştiriyor

10:56
13 Mart 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

ABD merkezli teknoloji ve bilgisayar devi IBM, Bitcoin ve Blockchain teknolojisini araştırıyor. Bu iddia Reuters haber ajansı tarafından dün ortaya atıldı.

International Business Machines Corp. (IBM), Euro ve Dolar gibi resmi para birimlerinde dijital ödeme sistemi yaratmak için Blockchain‘i araştırma faaliyetlerine başladı. IBM’in düşündüğü sistem temel olarak Blockchain ile aynı prensiplere sahip olacak. Başka bir ifadeyle, Blockchain’e benzer bir teknolojiyle Dolar veya Euro gibi para birimlerinin dijital olarak transferinin yapılması sağlanacak. Sistem bir nevi Bitcoin gibi çalışacak; fakat buradaki tek fark Bitcoin olmayacak.

Reuters’ın haber kaynağına göre, IBM, ABD merkez bankasının da aralarında olduğu bir çok merkez bankasıyla görüşme içerisinde. Eğer çalışma onay alırsa, şirket güvenli bir transfer sistemi inşa edecek. Plana göre, dijital paralar kişilerin banka hesaplarıyla bağlanacak ve Blockchain altyapısıyla oluşturulmuş cüzdanlar kullanılacak. Bu durum kripto paraların çıkış amacı olan “decentralize” yapıya uygun olmasa da, sistemin Blockchain ile oluşturulması enteresan bir sonuç doğurabilir.

Reuters konu ile ilgili olarak şirkete attığı elektronik postaya henüz cevap gelmediğini belirtiyor. Gelişmeler oldukça paylaşmaya devam edeceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • Mustafa Ali ÖZEL
    7 sene önce

    Takip…. 😉

    8