reklamı kapat

Hiperenflasyonun Çözümü Kripto Para Sepeti Olabilir

Ido Sadeh Man, hiperenflasyonun çözümünün bir sepet kripto para olabileceğini ifade etti. 
18:00
17 Mayıs 2020

Küresel stablecoin para birimi Saga‘nın kurucusu Ido Sadeh Man, 15 Mayıs’ta Cointelegraph’a verdiği röportajda, Bitcoin ile birlikte güçlü geleneksel para birimlerinin desteklediği bir dijital para biriminin dünya ekonomisinin mevcut finansal kargaşasının cevabı olabileceğini dile getirdi.

Para Basmak Sürdürülebilir Değil

Man, merkez bankalarının yol açtığı hiperenflasyonun ileride sorunlar çıkarabileceğine inanıyor ve “Uzun vadede çok da istenmeyen sonuçlar getirecek bir çözüm.” ifadelerini kullanıyor.

Bununla birlikte Man’a göre, bir sepet olarak oluşturulacak kripto para birimleri doğal olarak daha fazla volatiliteye karşı dayanıklı olacak. Bu konuda Man, Saga’yı da içeren bir rezerv para sepeti olan SDR’yi önerdi. Man bu para sebetinin; USD, Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni ve Çin Yuanından oluşabileceğini ifade ediyor. Man, SDR adlı para sepetinin tek bir para biriminin neden olduğu fiyat dalgalanmalarına karşı sağlam olduğunu ve bu nedenle riski azaltabileceğini açıkladı.

Bitcoin Önemli Bir Fikir

Bitcoin, 2008 ekonomik krizinin ardından doğdu. Merkez bankaları tarafından yürütülen keyfi para politikalarına karşı çıkmak için yaratıldı. O zamandan beri, birçok dijital para birimi ve teknoloji Bitcoin’i ilham alarak tasarlandı. Man, Saga’nın da böyle bir proje olduğunu dile getirdi.

Man ayrıca yeni ortaya çıkan merkez bankası dijital para birimleri yani kısaca CBDC’ler hakkında da yorum yaptı. Man, CBDC’lerin “tokenize” para birimi olduğunu düşünüyor ve ulusal bir para biriminin bu dijital versiyonlarının, paranın geleceği için gerçek bir çözüm olmayacağını belirtiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.