Grayscale’dan Kritik Ethereum Merge Raporu: Uzay Gemisi!

Kripto para endüstrisinin aylardır beklediği Ethereum (ETH) Merge güncellemesi, sabah saatlerinde başarılı bir şekilde tamamlandı.
15:45
15 Eylül 2022
Okuma Süresi: 4 Dakika

Kripto para endüstrisinin aylardır beklediği Ethereum (ETH) Merge güncellemesi, sabah saatlerinde başarılı bir şekilde tamamlandı.

Metafor: Ethereum, Motor Değiştirdi!

8 yıllık bir çabanın ardından hayata geçen günceleme sayesinde, Ethereum ağında verimliliğinin ve ölçeklenebilirliğinin artması hedefleniyor. Grayscale analistlerinden Michael Zhao ve Matt Maximo bugün önemli bir rapor yayımladı. Uzmanlara göre, metaforik olarak, Ethereum kömürle çalışan eski model bir tren moturunu çöpe atıp yerine elektronik ve post-modern bir motor taktı. Bu yüzden kritik gelişme bir çağın kapanmasını ve başka bir çağın açılmasını temsil eden tarihi bir dönüm noktası olaran nitelendirilebilir.

Geliştiriciler bu büyüklükte bir yükseltmenin karşı karşıya olduğu teknik ve sosyal zorluklarla uğraşırken, Merge defalarca ertelendi. Ethereum Vakfı’na göre, bugün Ethereum, ağda kilitli olan 23.7 milyar dolardan fazla token değeri ile yaklaşık 200 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Uzmanlara göre, Ethereum daha önce gezegenler arası yolculuğa hazır olmayan bir uzay gemisi idi. Merge ile topluluk süper-sonic bir motor ve eşsiz bir gövde inşa etti. Önemli testlerden sonra, artık Ethereum uzay keşfi yapabilecek mükemmel bir uzay gemisine dönüştü.

Ethereum’un Ayak Sesleri Duyulmaya Başladı!

Ağdaki enerji tüketimini en az yüzde 99 azaltmayı hedefleyen güncelleme öncesinde Ethereum, Bitcoin’den pazar payı almaya başlamıştı. Ethereum’un dominance oranı yüzde 16’dan yüzde 20,5’e çıktı. Ethereum’a güç veren yeni hisse kanıtı (PoS) sistemi, bir sonraki bloğu onaylama hakkına kimin sahip olduğunu seçerek eski iş kanıtı (PoS) mekanizmasından farklıdır. Blok zincirlerde gerçekleştirilen işlemler tek bir merkez tarafından kaydedilmek yerine, merkeziyetsiz bir yapıda toplu olarak kayıt altına alınıyor.  İşlem gücüne bağlı ödüllendirmeyi rafa kaldıran “Merge” güncellemesinin enerji tüketimini yüzde 99,95 azaltması tahmin ediliyor “Merge” güncellemesinin başarılı olması durumunda, karbondioksit emisyonunu yılda 35 milyon metrik ton azaltmasını bekliyor.

Yeni PoS konsensüs mekanizmasında, doğrulayıcıların ödül bloklarını onaylamaya hak kazanabilmeleri için 32 ETH’lik (51.000 dolar) stake yapmaları gerekiyor. Ethereum, Merge ile çalışma prensibini değiştiren ilk blockhain olmayı başardı. Merge’ün ardından dört ana adım daha takip edilecek. Bu dört adım sırasıyla; Surge (Kaynaştırma), Verge (Sınırlandırma), Purge (Temizleme) ve son olarak da Splurge (Tamamlanma) olarak tanımlanıyor. Bütün bu adımların başarıyla tamamlanmasından sonra Ethereum tamamen Hisse Kanıt sisteminde çalışan bir ağ olacak.

İşte Yanlış Bilinen Gerçek!

Ethereum’da enflasyon oranı daha önce blok başına 2 ETH veya %3,8 olarak sabitlenmişken, şimdi ağdaki doğrulayıcı sayısına bağlı olarak değişecek. Merge’ün hemen ardından, blok ödülü blok başına yaklaşık 0.23 ETH5’e düştü ve 10 dakika içinde 100’den fazla ETH’nin arzdan kaldırılmasıyla sonuçlandı. Güncellemeden önce, yalnızca 0.23 ETH blok ödülünden oluşan stake getirisi yaklaşık %5 idi. Doğrulayıcıların işlemleri doğrulamaktan ve bunu yapmak için işlem ücretlerini kazanmaktan sorumlu olduklarından, staking getirisinin artması bekleniyor. Analistlere göre, Merge sonrası Ethereum‘daki işlem ücretlerinin düşeceği iddiası gerçeği yansıtmıyor. İşlem ücretlerinin nasıl hesaplandığına ilişkin parametreler önemli ölçüde değişmedi ve bu nedenle yüksek işlem ücretler, ağ tıkanıklığının ürünü olmaya devam edecek.

Henüz erken olsa da, ETH yatıırmcıları için ağın ekonomisinde bazı iyimser değişimler görmeye başlıyoruz. Ek olarak, bir yıl önce Ağustos 2021’de uygulanan EIP-1559’dan kaynaklanan yakımlar nedeniyle ETH arzı potansiyel olarak deflasyonist hale gelebilir. Örneğin, son yedi gün içinde (Merge öncesi), ağ blok ödülünün yaklaşık %10,5’ini (veya blok başına yaklaşık 0,2 ETH) yaktı. Ağın enflasyon oranı o zamandan beri azalırken, yanma mekanizması aynı kalıyor.

 Merge, Sorun Yaşayacak mı?

Blok ödülündeki önemli azalma, ETH yakımının blok ödülünden daha büyük olma olasılığını artırarak, ETH token ihracında net bir düşüşe neden olur. Merge, ağın enflasyonu, staking getirisi ve enerji kullanımı konusunda devrim niteliğinde değişiklikler getiriyor. Merge sonrası, staking getirisi daha çekici hale gelirken, stake edilen ETH, bundan birkaç ay sonra beklenen Şanghay Güncellemesine kadar kilitli kalacak.

Merge ayrıca, ağın işlem hacmini ve ölçeğini önemli ölçüde iyileştirmesi beklenen bir sonraki büyük ölçeklenebilirlik yükseltmesi olan parçalama için aşamayı belirler. Uzmanlar, Ethereum’daki bu güncellemenin başarısında madencilerin yaklaşımının da önemli rol oynayacağını vurguluyor. Eğer madenciler yeni sisteme geçişe sıcak bakmaz ve yeterli doğrulayıcı sayısına ulaşılamazsa yeni sistemle ilgili problemlerin ortaya çıkabileceği iddia ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar