Gören İnanmıyor! Bitcoin ve Altcoin’lerde Şok Eden ABD Doları Değişimi!

ABD'li düzenleyicilerin bir süredir kripto para sektörünü baskılıyor olması piyasada önemli değişikliklere neden olmuş durumda. İşte Bitcoin (BTC) ve altcoin'leri doğrudan doğruya ilgilendiren o değişim.
10:01
7 Mart 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

ABD‘li düzenleyicilerin bir süredir kripto para sektörünü baskılıyor olması piyasada önemli değişikliklere neden olmuş durumda. Bu baskının bir sonucu olarak şirketlerin kripto para satın almak için ABD dolarına erişimi güçleşti ve bu piyasadaki ABD doları hakimiyetinin düşmesine neden oldu. İşte o dikkat çeken değişim.

ABD Doları Hakimiyeti Düşüyor

Son gelişmelerin ardından ABD’de ödeme sağlayıcılarının sayısı azaldı ve ayrıca kripto para borsası FTX‘in çöküşünden bu yana kripto para piyasasının temeli olan stablecoin’lerin hakimiyetinin düştüğü görüldü.

Dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin‘in (BTC) işlem hacmi göz önüne alındığında, BTC fiyatının ABD doları karşısında düştüğüne tanık olunuyor. Öte yandan, Bitcoin’in Euro ve USDT karşısında 2022’nin Kasım ayından bu yana yükseldiği görülüyor. Blockchain analiz şirketi Kaiko, 6 Mart’ta yayımladığı raporunda bu konuya değindi ve şu notu düştü:

Euro kesinlikle bir fırsat sunuyor, ancak ABD doları cinsinden işlem çiftleri için hacmin pazar payına baktığımızda, daha geniş bir hikayenin ortaya çıktığını görüyoruz: ABD dolarının kripto para piyasasındaki azalan kullanımı. FTX’in çöküşünden beri ABD dolarının pazar payı USDT, USDC ve Euro işlem çiftlerine göre sürekli olarak düştü.

Kaiko’da araştırma direktörü olan Clara Medalie, FTX’in çöküşünden sonra ABD dolarının pazar hakimiyetindeki düşüşün büyük ölçüde kurumsal ticaret faaliyetlerindeki düşüşle bağlantılı olabileceğini belirtti. Medalie, kurumsal alım satım masalarının genellikle işlemlerini stablecoin yerine ABD doları cinsinden yapmayı tercih ettiğini de sözlerine ekledi.

Stablecoin’ler Yükseliyor

Geçmişte, geleneksel bankacılık platformları kripto para platformları ve stablecoin‘ler arasında güvenilir bir açma kapama rampası olarak kilit bir rol oynamıştır. Ancak FTX’in çöküşünün ardından ABD’li bankaların kripto para şirketleriyle olan bağlarını koparmaya başladılar ve bu eğilim devam ediyor.

Kripto bankası Silvergate Bank‘ın potansiyel iflasının ortasında bir kez daha stablecoin’lerin yatırımcılar arasında ilgi görmeye başlamış durumda. Kaiko yayımladığı raporda, stablecoin’lerin yükselişinden bu yana kripto para borsaalrında listelenen fiat ticaret çiftlerinin sayısının düştüğünü belirtti. 2022’de tüm kripto para borsalarındaki toplam ABD doları cinsinden işlem çifti sayısı 400’den 326’ya düştü. Öte yandan, Euro cinsinden işlem çiftlerinin sayısı 96’dan 125’e çıktı.

Yatırımcılar Düşüş Beklentisiyle Pozisyon Alıyor

Kripto para piyasası, geçen haftaki düzeltmenin ardından akümülasyona girdi. Ancak CryptoQuant‘ın zincir üstü verileri, fonlama oranlarının düşüşte olduğunu ve genel piyasa duyarlılığın büyük ölçüde düşüş trendinde kaldığını gösteriyor. CryptoQuant katılımcısı caueconomy yaptığı piyasa değerlendirmesinde şunları belirtti:

Sürekli vadeli işlemlerin fonlama oranı normalde mevcut piyasa eğilimine işaret eder ve bu noktada yatırımcılar short pozisyon alır. Bu düzende daha fazla kaldıraç oluşturma ve düşüş bahisleri varsa, basamaklı short pozisyon tasfiyeleri tarafından yönlendirilen bir fiyat toparlanması olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar