X


G7’nin Gündemi Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Olacak

Kripto paralar G7’de gündem konusu oldu.
11:29
9 Şubat 2021

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso yaptığı son açıklamalarda, G7’nin finans liderlerinin 12 Şubat’taki bir toplantıda merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) tartışacaklarını dile getirdi.

G7 Zirvesi’nde CBDC’ler Konuşulacak

Koronavirüs salgınının neden olduğu küresel ekonomik krizden çıkma stratejilerini tartışmak üzere dünyanın en büyük ekonomilerinin temsilcilerinin başkanlık edeceği toplantıya İngiltere liderlik edecek.

Cuma günkü toplantı CBDC’ler konusunda başlayacak ancak bakan G7’nin dijital vergilendirme ve ortaya çıkan borç sorunlarının uygulanmasını da tartışacağını kaydetti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bunun yanında G7 veya Grup Yedi, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Birleşik Krallık’tan oluşan hükümetler arası bir kuruluş olarak karşımıza çıkıyor.

CBDC’ler Gündemde

Öte yandan G7, son zamanlarda dijital para birimlerinin düzenlenmesine öncelik vermeye zorlandı ve organizasyon, geçen ay yapılan bir toplantıda dijital ödemeler sektörünü yönetmek için sağlam mevzuat çağrısında bulunan Ekim açıklamasını yineledi.

Ekim açıklamasında ayrıca CBDC’lerin G7 üye devletlerinin ödeme sektörlerinde önemli verimlilik tasarrufları sağlayabileceği ve oluşan zorlukları azaltabileceği belirtildi.

G7’nin toplantısı, Çin’in Blockchain Hizmet Ağı‘nı veya kısaca BSN’yi yayma konusunda büyük ilerleme kaydettiği ve “dört büyük”ten biri olan danışmanlık firması Ernst & Young’ın geçen hafta BSN’de iki Blockchain destekli ürün kullanacağını duyurmasıyla gerçekleşti. BSN, Çin’in merkezi hükümeti tarafından geliştirilen ve sürdürülen ilk blok zinciri ağı olarak nitelendirilebilir.

Kripto Paralar Her Yerde

Özellikle son 2 yılda kripto para birimlerinin popülerliğinin artması ve artık büyük şirketlerin de işin içinde olması ile devletler de kripto para birimleri ile ilgili adımlar atmaya başladı. Gerek ulusal gerekse uluslararası bazda devletlerin artık kripto para birimlerine özel ilgi gösterdiği görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar