X


FED Başkanı: “Bitcoin (BTC) Oldukça Volatil ve Spekülatif Bir Varlık”

FED Başkanı Powell, Bitcoin hakkında konuştu.
18:18
22 Mart 2021

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, Bitcoin’in bir para birimi olamayacak kadar volatil olduğunu düşünüyor. Öte yandan Powell, BTC’nin hiçbir şey tarafından desteklenmese de altının yerine geçebileceğini kaydetti.

Jerome Powell’ın Kripto Para Birimlerine Bakış Açısı

Bank for International Settlements (BIS) tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Jerome Powell, kripto para birimleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Powell’a yöneltilen sorulardan biri de Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerinin mevcut finansal ekosistemin istikrarı için bir tehdit oluşturup oluşturmadığıydı. Powell bu konuda şunları kaydetti: “Kripto varlıkları, oldukça volatil. Bitcoin’e baktığımızda bir değer deposu olarak kullanılabilir değil ve hiçbir şey tarafından desteklenmiyor. Bitcoin’i daha çok spekülatif bir varlık olarak görüyorum. Bu nedenle bir ödeme yöntemi olarak kullanılmıyor. Aslına bakarsanız ABD Doları’na nazaran Bitcoin (BTC), altının muadili olabilir.”

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları Bitcoin fiyatını önemli derecede etkiledi. Powell’ın sözlerinin akabinde lider kripto para birimi Bitcoin yaklaşık olarak 1000 dolarlık değer kaybı yaşayarak 57.000 dolar seviyesine geriledi. Ancak tüm bu olumsuz havaya rağmen, hem Powell hem de Bitcoin destekçileri bir konuda hemfikir. Buna göre kripto para birimleri altının yeni bir modeli olarak görülüyor.

Powell’a Göre Yalnızca Fiat Para Birimleri Kamu Yararını Gözetiyor

FED Başkanı, BIS Genel Müdürü Augustin Carstens ve Alman Federal Bankası Başkanı Jens Weidmann ile birlikte merkez bankalarının CBDC çalışmaları ve stablecoinler hakkında konuştu. Powell’a göre, stablecoinler gelişmiş ülkelerin egemen para birimleri tarafından desteklendiği sürece gelişim kaydedebilir. Ancak Powell güvensiz tavrını yeniden ortaya koydu: “Ancak yine de, güvenilirlik nereden gelmeli? Elbette egemen para birimlerinin desteğinden.”
Powell, fiat para birimlerinin kamu yararı göz önünde bulundurularak üretildiğini belirtirken, stablecoinlerin gelecekte küresel finans ekosistemi için büyük önem arz etmeyeceğine inanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar