X

Fear And Greed Index Nedir? Bitcoin İçin Nasıl Bir Sinyal Veriyor?

Kripto para birimi yapanların sıklıkla takip ettikleri Fear And Greed Index yani Korku ve Açgözlülük Endeksini değerlendirelim
19:12
23 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para birimi yatırımı yapmanın gerçekten ciddi bir iş olduğunu ve kripto para birimlerine bir oyun gözüyle bakılmaması gerektiğini daha önceki yazılarımda dile getirmiştim. Çünkü kripto para birimleri geleneksel yatırım araçlarına göre daha volatil olma özelliğine sahip ve piyasalar 7 gün 24 saat çalıştığı için dengeler de biraz daha değişken olabiliyor. Ayrıca teknik ve temel analiz noktasında da geleneksel piyasalara göre farklı endekslerin kripto para birimlerinde bir adım öne çıktıklarını da ifade edebiliriz. Örneğin; Fear and Greed Index yani Korku ve Açgözlülük Endeksi kripto para birimlerinde tahminler yapmayı ve gelecek ile ilgili ipuçlarına sahip olmayı çoğu zaman kolaylaştıran bir endeks olarak karşımıza çıkıyor.

Fear And Greed Index Nedir?

Korku ve Açgözlülük Endeksi, yatırımcıların piyasalara yönelik duygularını ölçmek için kullanılan bir endekstir. Bu endeks, piyasada düşüş beklentisinin mi yoksa yükseliş beklentisinin mi hakim olduğunu ölçmek için kullanılıyor ve adından da anlaşılacağı üzere korku ve açgözlülük olmak üzere iki duyguyu temel alıyor.

Örneğin; piyasada bir düşüş olduğunda yatırımcıların da genelinin korkuya kapılıp panik satışlar yapmaya daha yatkın oldukları düşünülür. Bunun tam tersi; piyasada bir yükseliş olduğunda da yatırımcılar fırsatları kaçırmak istemedikleri için bir açgözlülük durumuna girebilirler. Dolayısıyla eğer piyasada bir açgözlülük hakimse beklentilerin yukarı yönlü olduğu ve piyasada bir korku hakimse beklentilerin aşağı yönlü olduğu düşünülür.

Endekste Son Durum Ne?

Fear And Greed Index’in bugünkü durumuna baktığımızda şu an için okun yönün korkuda olduğu görülüyor. Son düşüşlerden önce 74 oranında açgözlülükte olan endeks, bugün 33 oranı ile korku bölgesinde yer alıyor.

Dolayısıyla endekste 100’e yaklaştıkça açgözlülüğün ve 0’a yaklaştıkça da korkunun arttığını ifade edebiliriz. Buna ek olarak Fear and Greed Index, içinde bulunduğumuz an ve birkaç sonrası ile ilgili ipucu verme potansiyeline sahip olsa da kripto para birimleri ile ilgili gelecek fiyat tahminleri yapmada kullanılan çok farklı göstergelerin olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Yani Korku ve Açgözlülük Endeksi “korku”yu gösteriyor diyerek satış yapmak nasıl yanlışsa “açgözlülüğü” gösterdiğinde diğer faktörleri değerlendirmeden direk alım yapmak o derece yanlış.

Kripto para piyasasında her zaman dinamiklerin çok farklı olduğunu, volatilitenin yüksek olduğunu ve uyumayan bir piyasada işlem yaptığınızı unutmadan işlemlerinizi açmanız, ileride oluşabilecek risklerin önüne geçebilmeniz için oldukça önemli.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar