Ethereum Geliştiricisi Kripto Paralara Dair Yanlış Görüşleri Açıkladı

Ethereum geliştiricilerinden ConsenSys kripto paralarla alakalı yanılgılara açıklık getirdi.
22:00
26 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

New York merkezli Ethereum geliştirme stüdyosu ConsenSys resmi blog’u üzerinden kripto paralar ve Blockchain’e dair yanılgılara cevap verdi.

Kavram Kargaşası

Yöneticiden kullanıcıya insanlar halen Blockchain’i ve kripto paraları, Bitcoin’i ve kripto paraları aynı görüyor. Yani aynı şeyleri ifade ettiklerini varsayıyorlar. ConsenSys’e göre kavram kargaşası içerisinde olanlar 2 yıl önce %85 oranındayken, şu anda yaklaşık %50’ye gerilemiş durumda. Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin bir kısmını kaybetmesi altcoin ve Blockchain kavramlarının algılanmasında rol oynamış olabilir.

Bitcoin dışında kullanım alanlarının farkına varılmadığına değinen ConsenSys, şunları yazdı:

2017’deki kripto para çılgınlığı bitti ve token’ların yer aldığı küresel ekosistemin temelleri kaldı. Bu da Bitcoin’in haricinde potansiyeli olan birçok kripto para olduğunu gösteriyor.

Dağıtık defter teknolojisinin (DLT) sadece eşten eşe (P2P) elektronik para sistemi için kullanımı dışında birçok kullanımı olabilir. Bitcoin whitepaper’ının öne sürdüğü P2P para sistemiydi ancak üzerinden 10 sene geçti. Bitcoin ve kripto paraların Blockchain için büyük bir değişimin yolunu açtığını söyleyebiliriz.

Diğer yandan ConsenSys çoğunluğun Ethereum’un ölçeklendirilebilir olmadığına inandığına değindi. Ölçeklendirmenin birçok yolu olduğunu ifade eden ConsenSys ekibi bu konuda alanında en iyilerle çalıştıklarını yazdı. 1. katman (sharding) ya da 2. katman (kanallar, plasma, Lightning Network) ölçeklendirme çözümlerinden sadece bazıları. Ek olarak Ethereum geliştiricileri PoS konsensüsüne geçmeyi planlıyor, PoS’in PoW’ten daha fazla ölçeklendirilebilir olduğu düşünülüyor. Konu hakkında Ethereum 2.0 yazımıza göz atabilirsiniz.

Yasal Yanılgılar

ConsenSys yasalarla alakalı birkaç yanılgının olduğunu da belirtti. Bunlardan en önemlisi ise bir işlemin “yatırım sözleşmesi” olup olmadığını anlamak adına gerçekleştirilen Howey testi. Howey testinin eskidiğini belirten geliştiriciler gelişen teknolojiyle beraber yeni formüllerin bulunması gerektiğinin altını çizdi. Önde gelen kripto para avukatlarından Jake Chervinsky kripto paraların aynı anda, emtia, menkul kıymet, para ya da mal olabileceğini ifade etti. Kripto paraların tek bir sınıflandırmaya girmeyeceğini söyledi.

Son olarak kripto paralar genel görüşün aksine yasa dışı işlerde yaygın kullanılmıyor. Birçok insan kripto paralar gibi paradigma değiştiren olguların yasa dışı faaliyetlerin önünü açtığına inansa da, ConsenSys tarafından yapılan bir araştırma sonucunda Bitcoin’in dartknet işlemlerinde en çok kullanılan para birimi olmadığı ortaya çıktı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar