Ethereum (ETH) Ağında Başarı! Veri Analitik Şirketi Açıkladı!

Özet

  • Ethereum'un Layer 2 ekosistemi 2023'te büyük ölçeklendirme çözümleriyle canlandı.

  • L2 çözümleri, Ethereum'un DeFi ve NFT artışıyla ortaya çıkan kapasite sorunlarını çözdü, işlem ücretlerini düşürdü.

  • Optimism, Arbitrum ve Base gibi L2 çözümleri, işlem sayılarını rekor seviyelere taşıdı, Ethereum'un L1 hakimiyeti devam ediyor.

  • Piyasa etkisi: Nötr
20:00
20 Ağustos 2023

Ethereum (ETH) Layer 2 ekosistemi, her gün eklenen yeni ölçeklendirme çözümleriyle 2023’te bir etkinlik kovanı oldu. Önemleri ve temel katmanın yükünü hafifletme konusundaki kanıtlanmış başarı geçmişi göz önüne alındığında, L2’ler olmadan bir gelecek hayal etmek zor olabilir.

Ethereum Geliştirmelerinin Sonuçları!

Yıllar boyunca Ethereum, merkezi olmayan finans (DeFi) ve non-fungible token (NFT) teknolojilerinin ortaya çıkmasıyla teşvik edilen kullanıcı tabanında ve ağ trafiğinde olağanüstü bir artış gördü. Bu büyük artış, Ethereum üzerinde kapasite kısıtlamaları uyguladı ve sonuçta çok yüksek işlem ücretleriyle sonuçlandı.

Ardından L2 çözümleri geldi. Temel katman Ethereum’un üzerine inşa edilen bu zincirler, çok sayıda düşük değerli işlemi işler ve kanıtı ana blok zincirine sunabilir. Bu şekilde Ethereum güvenlik ve ademi merkeziyetçiliği ele alırken L2’ler ölçeklenebilirlik sağlar ve böylece Blockchain teknolojisinin en büyük üçlemesini çözer.

Zincir üstü araştırma firması IntoTheBlock tarafından hazırlanan bir rapora göre, Ethereum ile Optimism (OP) ve Arbitrum (ARB) gibi büyük iyimser toplamalar ve yakın zamanda başlatılan Base arasında geçekleştirilen işlemler, geçen hafta şimdiye kadarki en yüksek ikinci seviyesine ulaştı.

Altcoinlerde Güncel Veriler!

Tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) bu yılın başlarında Mart ayında elde edildi. Bu durum AirDrop’un bir parçası olarak kullanıcılara 1,7 milyar dolarlık ARB token’ın dağıtıldığı zamandı. Mevcut çılgınlık toplam işlem sayısının 2021’deki boğa piyasası zirvesinin neredeyse üç katı olması gerçeğiyle tespit edilebilir. O zamanlar ağ trafiğinin çoğu ana ağda oluyordu.

Ancak L2’lerin yükselişi, Ethereum’un hakimiyetini düşürmesiyle sonuçlanmadı. Rapor L1’in geçen yıla göre değişmeden günlük bazda yaklaşık 1 milyon işlem gerçekleştirmeye devam ettiğini vurguladı. Ölçeklendirme çözümlerinin heyecanlı dünyasına en son giren Base, ilk çıkışından bu yana ekosistemde ön plana çıktı. Optimism ile aynı altyapı üzerine inşa edilen Base, iddialı Superchain ekosisteminin bir parçasıdır .

Base, ana ağ lansmanından hemen sonra günlük işlemler açısından hem Arbitrum’u hem de Optimism’i geride bıraktı. Hızla gerilemesine rağmen Coinbase destekli L2 geçen hafta ortalama 450.000 işlem gerçekleştirdi.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar