X


ETH ve BTC Düzenlemelere Boyun Eğmek Zorunda Değil Mi?

Lubin, Ethereum ve Bitcoin’in düzenlemelere boyun eğmek zorunda olmadıklarını ifade etti...
15:00
18 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre 18 Kasım’da yayınlanan endüstri haber kaynağı olan Forkast ile yaptığı röportajda Ethereum kurucu ortağı Joseph Lubin, Ethereum ve Bitcoin’in düzenlemelere boyun eğmek zorunda olmadıklarını dile getirdi.

Hong Kong FinTech Haftası’nda gerçekleşen röportaj sırasında Lubin, yeni projelerin düzenlemelere uyması gerektiğini kaydetti ve menkul kıymet yasası uygulamasının kripto para birimi alanı üzerindeki etkilerinden bahsetti.

Projelerin Yatırımcı Çekmesi

Lubin,herhangi bir projenin yatırımcı çekmek için piyasaya sürdüğü token’ının fiyatının artacağına dair söz vermesi gerektiğini dile getirdi. Ayrıca geliştiricilerin  çalışmaları yoluyla elde edilen token’ların tanımları gereği satılabilen bir menkul kıymet olduğunu da sözlerine ekledi ve şu ifadeleri kullandı:

Dolayısıyla menkul kıymet kanunları uygulanır ve yardımcı yazılım kodu olmadığı için yardımcı yazılım olarak değerlendirilen bir token’ı satamazsınız. En azından etkili ve eşit bir şekilde satamazsınız.

Ethereum’un İlk Hamle Avantajı

Lubin yaptığı açıklamalar sırasında Ethereum’un ilk hamle avantajının altını çizdi. Daha açık olarak Ethereum’un geliştiricilerinin, büyük ölçüde düzensiz bir sektörde faaliyet gösterdiği için menkul kıymetler düzenlemesine uymadan da kripto para birimlerini satma fırsatını bulduğunu belirtti

Bunun yanında bu sektörde rekabet eden projeler, piyasaya sürdükleri varlığın bir menkul kıymet olmadığını iddia etmekten öteye geçemiyor.

Öte yandan Lubin düzenlemeler nedeniyle, “teknik olarak çok güçlü bir projenin bile ilk başlangıcında ve Ethereum projesinin sahip olduğu devasa ağ etkisine meydan okumasının” çok zor olduğunu dile getirdi.

Tüm bunların yanında Ethereum kurucu ortağı Eylül ayında yaptığı açıklamalarda, Facebook’un kripto para projesi Libra’nın tamamıyla kötü bir fikir olmadığını dile getirmişti. Lubin, BLOCKTV’ye verdiği bir röportajında Libra hakkındaki hem olumlu hem de olumsuz durumlar olduğunu ifade etmişti. Lubin’in açıklamalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar