reklamı kapat

Eski IMF Ekonomistinden Libra Eleştirisi

Libra, kriz anlarında likidite sıkıntısı mı çekecek?
11:12
28 Nisan 2020

Uluslararası Para Fonu’nda (IMF) eski kıdemli politika danışmanı olarak çalışan Barry Eichengreen, Facebook’un stablecoin’i Libra hakkında sert eleştirilerde bulundu ve bunun hatalı bir kriz yapısına sahip olduğunu ifade etti.

Eichengreen, hafta sonu yayınladığı gönderisinde Facebook’un kripto parası Libra white paper’ını incelediğini ve bunun aslında 1913 yılında Federal Rezerv’in kurulmasından önce ABD’nin banka iflaslarını önlemek için kullandığı yöntemle aynı olduğunu belirtti.

Libra Kriz Anında Likidite Elde Edemeyebilir

Eichengreen ABD’nin 1850’li yıllardan 1900’lü yılların başına kadar takas odaları ile işlem yaptığını ve bankaların iflasını bu şekilde önlediğini belirtti. O tarihlerde takas odaları ile sözleşme yapıldığı ve her biri için ayrı bir sertifika düzenlendiğini belirten Eichengreen, bu modelde aynı şu an Libra’nın kriz modelinde bulunan bir hata olduğunu vurguladı. White paper’ı incelediğini ve bunun içerisinde adı belirtilmeyen “üçüncü parti yöneticinin” kriz anında müdahale yetkisi bulunduğunu belirten tecrübeli ekonomist, acil durumlarda likiditenin böyle sağlanacağının belirtildiğini açıkladı.

ABD’nin de 1900’lü yıllarda benzer sıkıntı yaşadığını ve üçüncü partinin acil durumda likidite sunamadığını açıklayan Eichengreen, Libra’nın da benzer bir sorun yaşayabileceğini düşündüğünü açıkladı. Libra aslında white paper üzerinde de ciddi değişimler yaptı ve hala yapmaya devam ediyor.

İlk tanıtıldığında birçok itibari  paraya endeksli olacağı ifade edilen Libra, yakın zamanda bu modeli değiştirip söz konusu paraların dijital modellerine endeksli olacağını açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.