X


El Salvador’dan ABD’ye Chivo ATM’leri!

Banka hesabı olmayan veya havale ücreti ödemek istemeyen Salvadorluların kolayca işlem yapabilmesi için, ABD'de Chivo ATM'leri kuruldu.
19:00
16 Eylül 2021

El Salvador, Orta Amerika ülkesinde havale göndermeyi daha kolay ve ucuz hale getirmeyi amaçlayan bir hareketle birçok ABD eyaletine Chivo Bitcoin ATM’lerinden getirdi.

ABD’de Chivo ATM’leri Kuruldu

Başkan Nayib Bukele, 13 Eylül’de attığı bir dizi tweette, yerel mevzuatın izin verdiği on ABD lokasyonunda komisyonsuz 50 Chivo ATM’si kurduklarını söyledi. Bu lokasyonlar Los Angeles, San Francisco ve California başta olmak üzere, bir dizi eyaleti içeriyor. Pew Araştırma Merkezi’ne göre, 2017 itibariyle Salvador kökenli yaklaşık 2,3 milyon Hispanik (ABD vatandaşları dahil) Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyordu.

Salvadorlular, ulusal kimlik numaralarını kullanarak bir Chivo hesabı oluşturabilirler.  ATM’lerden para çekip yatırabilir, cüzdan uygulamasından para gönderebilir veya ödeme yapabilirler. Ayrıca yapılan bitcoin veya dolar işlemlerini de hiçbir komisyon ödemeden gerçekleştirebilirler.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bukele, kaydolan vatandaşları 30 dolarlık bitcoin ile ödüllendiren cüzdanların kullanıcı sayısının 500.00’den fazla olduğunu tahmin ediyor. Hükümet, lansman öncesinde ülkede halihazırda bitcoin ile işlem yapan (tahmini olarak) 50.000 kişi olduğunu ifade etmişti. El Salvador’un şirketlerin bitcoin kabul etmesini gerektiren yeni yasası sonucunda mağazalardaki dijital ödeme seçenekleri büyüyor. İnsanlar artık banka hesapları olmasa dahi ödeme yapmak için Chivo gibi herhangi bir cüzdan kullanmayı seçebiliyor.   Bukele, Salvadorluların havale ücretlerine yılda 400 milyon dolar harcadığını tahmin ediyor. 2018’de ABD’den gelen havalelerin El Salvador’un GSYİH’sının (gayri safi yurt içi hasıla) %21’ini oluşturduğu bildirildi.

Chivo Cüzdanıyla İlgili Endişeler Var

Bukele ayrıca, 7 Eylül’de ATM’lerin yanında piyasaya sürülen ve aksaklıklar nedeniyle bir süre çevrimdışı olan Chivo cüzdanının kullanıma sunulmasıyla ilgili oluşan teknik sorunları da kabul etti. Başkan, hükümetin banka havaleleri ve bloke hesaplarla ilgili olan sorunları da dahil olmak üzere sorunların %95’ini çözdüğünü iddia ediyor.

El Salvador’un bitcoini yasal para olarak kabul etmesinin hemen ardından cüzdanın hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesi, gizlilik endişelerini arttırdı ve geliştiriciler daha ilk günden bazı hatalara dikkat çekti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar