X


El Salvador’daki Yabancı Bitcoin (BTC) Yatırımcılarına Vergi Muafiyeti

El Salvador teşvik amaçlı, yabancı yatırımcıları Bitcoin kazançları üzerinden vergiden muaf tutacak.
14:00
13 Eylül 2021

El Salvador hükümeti, yabancı yatırımcıların Bitcoin kazançları üzerinden vergiden muaf tutulacaklarını duyurdu. Bir hükümet danışmanı bu gelişmeyi, girşimcileri ve yatırımcıları ülkeye gelmeye teşvik eden bir düzenleme olarak açıkladı.

Javier Argueta Konuya İlişkin Açıklamalar Yaptı

AFP’ye konuşan El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin hukuk danışmanı Javier Argueta, “Bu düzenlemenin yabancı yatırımcıyı teşvik amaçlı yapıldığını ve yabancı yatırımcıların Bitcoin üzerinden elde edeceği kazançların hiçbir şekilde vergilendirilmeyeceğini” dile getirdi. Argueta, yasal uyumluluk konusunda da uluslararası kuruluşlara çalıştıklarını ifade etti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi küresel finansal regülatörler, finansal faaliyetlerin izlenilebilirliği ve yasa dışı işlemlerin önlenmesi konusundaki endişelerini vurguladı. Henüz ilk günlerinde olmasına karşın Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul edilmesi, ülke için bazı sorunlar doğuruyor. Muhalefet partisinden, dünyanın dört bir yanındaki uluslararası kuruluşlara kadar, Bitcoin‘in yasal para birimi olarak kabul edilmesine yönelik çok ağır eleştiriler var. Yapılan eleştirilerin büyük bir kısmı, Bitcoin fiaytının volatilitesinin yüksek olmasından ötürü yaşanan ani değer kayıplarının, vatandaşlara problem yaratabileceği yönünde. Ancak hükümet, eleştirilere rağmen yılmadan yoluna devam ediyor gibi gözüküyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Chivo Cüzdanı Piyasaya Sürüldü

El Salvador’un resmi Bitcoin cüzdanı olan Chivo Wallet, 7 Eylül’de ilk kez kullananlar için, içinde 30 dolarlık BTC ile piyasaya sürüldü. Hükümet, bu değişikliğe adapte olmak adına yüzlerce Bitoin satın aldı. Bunun orta ve uzun vadede nasıl bir etkisi olacağı, ilerleyen zamanlarda görülecektir. Eleştirmenler, fiyat volatilitesinin, endişe duydukları bir numaralı problem olduğu bir dizi sorun sıraladı. Özellikle de fiyat volatilitesinin maaş ödemelerini etkileyebileciğinin altı çizildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar