Dikkat! Popüler Altcoin Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Radarında Olabilir

Türkiye, dijitalleşen bir dünyada yerini almak için yeni adımlar atarken, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Digiathon 2022 duyurusunu gerçekleştirdi.
16:30
15 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Türkiye, dijitalleşen bir dünyada yerini almak için yeni adımlar atarken, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Digiathon 2022 duyurusunu gerçekleştirdi.

Avalanche’ın (AVAX) Paylaşımı Dikkat Çekti!

Bu önemli duyurunun önde gelen altcoin projelerinden Avalanche (AVAX)  tarafından paylaşılması ise özelikle Türkiye’de büyük merak uyandırdı. AVAX’in CEO ‘su Emin Gün Sirer, Türk asıllı bir Amerikan bilgisayar bilimcisi. Sirer, Cornell Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümünde akademisyenlik yaptı. Ünü şirket IC3’ün eski eş direktörü ve Ava Labs’ın kurucusu olan Sirer, sık sık Türkiye’deki televizyonlarda  kripto para ve blockchain teknolojisi ile ilgili programlara konuk oluyor. Yönetici, Peer-to-peer, işletim sistemleri ve bilgisayar ağları konusundaki katkıları ile biliniyor. Sirer ayrıca Avalanche consensus kullanarak bilgi işlem platformu oluşturmaya ilişkin bir proje olan Avalanche protokolünün de kurucusu.

Kripto paralardaki sert çöküşlere ve sektöre yönelik eleştirilere rağmen, blockchain teknolojisi tüm dünyada giderek daha faza önem kazanıyor. İngiliz gazeteciler, dün ülkenin yeni kralı olan 3. Charles’a kripto paralar hakkında ne düşündüğünü sordu. Kral, bu konuda hiçbir bilgisinin olmadığını söyledi. Gazetecilerin ‘blockchain teknolojisini duydunuz mu?’ sorusuna ise kral ‘Evet biliyorum’ yanıtını verdi. Birçok sektör blockahin’i benimserken, bu teknoloji üzerine inşa edilmiş Avalanche da  blockchain teknolojisinin yaygınlaşması ve farklı alanlarda kullanılması yolunda önemli adımlar atıyor. Kamu dijital dönüşüm yol haritasını paylaşan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, 12 Eylül günü önemli bir paylaşımda bulundu. Dijital Dönüşüm Ofisi “DIGIATHON2022’ye hazır mısınız?” diyerek ayrıntı içermeyen bir paylaşım yaptı. Daha sonra bu paylaşım Avalanche tarafından retweetlendi. Bu, akıllara ofisin AVAX ile ortaklık yapmış olabileceği ihtimalini getirdi.

AVAX ve TOGG  Ortaklığı!

Kurumun yaptığı paylaşımda, nesnelerin interneti ve ağlar gibi çeşitli temalar bulunuyor. Paylaşımın ardından bazı kullanıcıların “blok zincire geçiş mi geliyor?” gibi sorular sordukları gözlemlendi. Avalanche tarafından gelen Digiathon 2022 paylaşımı ise bu olasılığı güçlendirdi. Daha önce Türkiye’nin yerli otomobil markası Togg ile Avalanche‘ın geliştiricisi Ava Labs arasında kurulan iş birliği, Lav Vegas’ta gerçekleşen CES 2022’de duyurulmuştu.

Avalanche’ın geliştiricisi Ava Labs ile iş birliği yaptıklarını duyuran Togg, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımında “Bu iş birliğiyle geliştireceğimiz blockchain altyapısı sayesinde kullanıcılar, Togg ekosistemindeki her türlü ürün ve hizmete güvenli bir şekilde erişebilecek.” ifadelerine yer vermişti. Bu nedenle Türkiye’de kamu ve özel sektörün Avalanche ile ortaklık yaptığı biliniyor ve “Digiathon 2022’nin merkezinde AVAX mı olacak?” sorusu gündeme geliyor. Ethereum rakipleri arasında gösterilen AVAX, işlevsel, hızlı  ve güvenli blokchain altyapısı ile küresel çapta birçok şirketin ilgisini çekiyor..

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar