reklamı kapat

Dikkat: Bitcoin’e (BTC) Yeni Bir Fork Mu Geliyor?

Bitcoin (BTC) soft fork teklifi resmen GitHub üzerinde yayınlandı.
23:00
24 Ocak 2020

Bitcoin (BTC) 2020 yılı içerisinde uzun süreden sonra ilk defa fork yaşayabilir. Daha önceki Bitcoin Cash (BCH) hard fork’u gibi büyük bir değişim olmasa da, Taproot/Schnoor olarak bilinen soft fork’un teklifi resmi olarak yapıldı. Söz konusu soft fork teklifi bir dizi Bitcoin Geliştirme Protokolü (BIP) şeklinde gerçekleştirildi ve Bitcoin ağında beklenen değişim için harekete geçildiği kesinleşti.

Bitcoin Taproot ve Schnorr Güncellemelerine Kavuşacak Mı?

Aslında Taproot ilk olarak Bitcoin çekirdek geliştiricilerinden Greg Maxwell tarafından 2018 yılının Ocak ayında ortaya atılmıştı. Teklifi ilk yapan Maxwell olsa da bu öneriyi geliştiren başka bir çekirdek geliştirici Pieter Wuille oldu. Wuille’nin dokunuşları ile Taproot teklifi direkt olarak Schnorr soft fork’u ile birleştirilmiş oldu.

The Block’un aktardığı habere göre tekli edilen soft fork Bitcoin’in çok ihtiyaç duyduğu ekstra gizlilik özelliğini getirmeyi hedefliyor. Bitcoin ağındaki işlemler halihazırda alıcı ve gönderici bilgilerini bir yere kadar gizlese de, yapılan işlemler blockchain üzerinden görüntülenebilmekte. Buna ek olarak ağdaki ufak birkaç detay daha çeşitli araçlarla görülebiliyor.

Wuille BTC ağına tam gizlilik getireceğini belirttiği değişimler için 16 Ocak tarihinde GitHub üzerinde resmi teklifi yayınladı. 340, 341 ve 342 numaralı geliştirme protokollerinin onay alması, bunların yakın zamanda Bitcoin ağına uygulanacağı anlamına geliyor.

Bitcoin’e ek gizlilik özelliği gelmesi ilk başta olumlu gözükse de, bu durumun dezavantajları da bulunuyor. Birçok gizlili odaklı kripto para buradaki haberden de okunabileceği üzere bazı borsalardan tam olarak bu sebeple delist edilmekte. BTC’nin gizliliğinin de yükseltilmesi, regülatörlerin bu yöndeki baskılarını arttırmalarına sebep olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.