X


Çin’in Lider Borsası, Blockchain Firmalarına Özel Endeksini Yayınladı!

Çin'in en büyük menkul kıymet borsalarından SZSE, Blockchain 50 Endeks ürününü tanıttı.
16:00
25 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Özellikle Çin içerisindeki blockchain firmalarının hem değeri, hem de popülerlikleri artmaya devam ediyor. Çin‘in en büyük menkul kıymet borsalarından birisi olan Shenzhen Stock Exchange (SZSE) de yeni ürünü ile tam olarak bu sektöre odaklanmayı hedefliyor. Sektör içerisinde blockchain odaklı 50 şirketin performansını takip etmek için bir endeks piyasaya süren SZSE, yatırımcıların bu endekse yatırım yapabilmesinin kapılarını aralamış oldu.

Blockchain Firmalarına Yönelik Yeni Endeks!

Blockchain 50 Endeksi olarak adlandırılan yeni ürün, son 10 yılın en yenilikçi teknolojilerinden birisine yatırım yapma imkanı sunuyor. Çarşamba günü yayınlanan resmi açıklamaya göre Ping An Bank, S.F. Holding. Visual China Group ve Midea Group gibi büyük şirketlerin performansı da bu endeks ile takip edilebilecek. SZSE ve iştiraki Shenzhen Securities Information tarafından ortak olarak hazırlanan endeks, firmaların üst seviye, orta seviye ve düşük seviyeli gelire göre sıralandırılmasını da kapsıyor.

50 şirketin endekse temel olarak son altı aylık süreçteki günlük ortalama piyasa değerlerine göre seçildiği bilgisi aktarıldı. Blockchain teknolojisi kesinlikle son 5 yıla damga vurdu ve uzmanlar bunun 2023 yılına kadar sadece Çin içerisinde trilyonlarca dolar değerinde bir sektör haline geleceğini tahmin ediyor. Buna rağmen özellikle Çin yönetimi Bitcoin’e karşı bu haberden de okunabileceği üzere derin bir korku ve endişe duyuyor. Bitcoin’in bu kadar yasaklanmak istemesinin sebeplerinden birisi de söz konusu korku olarak yorumlanabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar