X


Büyük Kripto Para Anketinin Sonuçları Açıklandı! Şaşırtıcı Detaylar Bulunuyor!

Yaklaşık 31.000 kişiyle yapılan anket, Avrupa Birliği vatandaşlarının konuya bakış açısını yansıtıyor.
21:40
1 Eylül 2021

Kripto paralarla alakalı 12 Avrupa Birliği ülkesinde yapılan anketin sonuçları açıklandı. Yaklaşık 31.000 katılımcıyla yapılan ankette AB üyesi vatandaşların kriptolarla alakalı görüşlerine ulaşıldı. Euronews için yapılan ankette önemli detaylar bulunuyor.

Kripto Para Anketinin Sonuçları

Estonya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Polonya, Portekiz ve İspanya’dan yaklaşık 31.000 kişinin katıldığı ankette kripto paralarla alakalı konular soruldu. Özellikle kripto düzenlemelerine odaklanan ankette CBDC konusu da işlendi.

Avrupa Birliği komisyonu ulusal bir dijital para birimi oluşturmayı planlıyor. Bu konuda Yunanistan (%40), İtalya (%41) ve Estonya’dan (%39) destek geldi. Hollanda gibi ülkelerde ise buna karşı çıkanların oranı ciddi seviyelere ulaştı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Katılımcıların %61’i kripto paralarla alakalı yapılacak mali düzenlemelerin Avrupa Birliği çatısı altında olmaması gerektiğini söylüyor. Yani her üye ülke kendi kripto para düzenlemesini yapmalı.

Avrupa Birliği ve Kripto Paralar

Üye ülkelerin her biri bu konuda farklı politikalar izliyor. Bazıları bu konunun finansal özgürlük dairesinde çok fazla kısıtlanmaması gerektiğini düşünürken aksini savunanlar da bulunuyor.

Avrupa Birliği ortak bir Dijital Euro çıkarmak için kararlı görünüyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde bu projeyi hayata geçirmek isteyen birlik kripto paraları bir tehdit olarak görüyor.

Ancak birliğin en güçlü üyesi Almanya kripto paralardan yana tavır alıyor. Alman Borsası birçok kripto para ETP’si sunuyor ve Avrupa genelinde bunu yaymayı hedefliyor. Bununla birlikte yakın zamanda Alman Hükümeti, şirketlerin varlıklarının %20’sini aşmamak kaydıyla kripto paralara yatırım yapmasına izin verdi. Yaklaşık 2 Trilyon dolar değerinde yatırımın kripto paralar akmasına olanak sağlayan bu düzenleme büyük memnuniyet oluşturdu.

Almanya gelecekte kripto paraların daha yoğun benimsenme riskini göze almak istemiyor. Bu yüzden ülkedeki finansal kurumları erken dönemde kripto pazarına sokuyor. Böylece ülkedeki yatırımcılar kripto işlemlerini bu kurumlar üzerinden yapabilecek ve ülke ekonomisi dijital dönüşümden zarar görmek bir yana dursun faydalanacak.

Türkiye ise kripto paralar ve CBDC konusunda temkinli hareket etmeyi tercih ediyor. Merkez Bankası Başkanı Eylül ayına işaret ederek gerekli düzenlemeleri duyuracaklarını ve yol haritasının açıklanacağını söylemişti. Ay bitmeden Türkiye’nin de bu alanda daha somut adımlar atması beklenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar