Bu Olmadan Fazlasını Beklemeyin! Kripto Paralar Nereye Gidiyor?

Kripto para piyasaları nereye gidiyor? Net bir trend dönüşünden bahsetmek için neye ihtiyaç var?
20:45
2 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin fiyatı halen 17.000 doların altında kalmaya devam ediyor ve yatırımcılar yeni başlayan yıla dair umutlu. Peki umut ve iyimserlik 2023 için tek başına yeterli olacak mı? Geçtiğimiz yıl aşırı iyimserliğin piyasa katılımcılarına ne gibi büyük kayıplar yaşattığını gördük. Onlarca olumsuz olay kara bulut gibi kripto para yatırımcılarının üzerine çöktüğü için sert düşüşler yaşandı.

Kripto Paralar

Peki bundan sonra ne olacak? Yatırımcıları kısa vadede neler bekliyor? On-chain veriler piyasada talep düşük kaldığı için Bitcoin alıcı alım/satım oranının son zamanlarda gerçek bir sinyal veremediğini gösteriyor. Yakın zamanda blockchain analitik şirketi CryptoQuant gönderisinde bir analist tarafından belirtilen detay son derece önemli. Özellikle ciddi bir yükseliş dönemi bekleyenler hayal kırıklığı yaşayabilir.

Analist tarafından belirtildiği üzere alıcı alım/satım oranı Ağustos 2022’den bu yana 1’in çok üstüne ya da altına inmedi. “Bitcoin alıcı alım/satım oranı”, alıcı alım hacmi ile alıcı satış hacmi arasındaki oranı ölçen bir göstergedir. Bu metriğin değeri birden büyük olduğunda, piyasada yükseliş beklentisinin arttığı anlaşılır. Şimdilik sadece belirsizlik hâkim.

Kripto Paralar Yükselir Mi?

Öte yandan, göstergenin eşiğin altındaki değerleri, alıcı satış hacminin şu anda daha baskın olduğunu göstermektedir. Bu tür değerler, şu anda yatırımcıların çoğunluğu tarafından paylaşılan bir düşüş hissi anlamına gelmektedir. Doğal olarak, oranın tam olarak bire eşit olması, alıcı alım ve alıcı satım hacimlerinin şu anda tam olarak eşit olduğunu ve bu nedenle piyasanın yükseliş ve düşüş açısından rengini belli etmediği anlaşılır. Analiste göre burada bir kırılım olmadan kripto paralarda gerçek bir geri dönüşten söz etmek mümkün değil.

Yukarıdaki grafikte metriğin 14 günlük SMA değeri şu anda 1’e yakın görünüyor. Grafikte işaretlendiği üzre 14 günlük SMA Bitcoin alıcı alım/satım oranı için trend hareketleri ortada. Gösterge ne zaman 1,03 seviyesini geçse, BTC kısa bir süre sonra bir miktar yükseliş ivmesi gözlemlemiş gibi görünüyor. Tam tersi senaryoda 0,97 seviyesi yaklaşan düşüşü haber veriyor. Bu sinyal en son Nisan 2022’de, piyasa LUNA ve 3AC çöküşlerini gözlemlemeden önce oluşmuştu. Yükseliş sinyali en son Temmuz 2022’de, kripto ayı piyasasının ilk rahatlama rallisine doğru ilerlerken görüldü. Ancak o zamandan bu yana, grafikten de görülebileceği gibi, bu seviyelerden herhangi birinde başka bir ihlal yaşanmadı.

O zamandan bu zamana kadar geçen sürede, alıcı/satıcı oranı 1 civarında salındı, ancak metrik her iki yönde de ilerlemek için yeterli ivmeyi toplayamadı. Analist, son olarak mevcut durumu “Güven ve ardından talep piyasaya geri dönmediği sürece Bitcoin‘in fazla hareket etmesini bekleyemeyiz,” diye açıklıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar