X

Brexit’in Fintech ve Bitcoin Üzerindeki Etkisi Nasıl Olacak?

İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrılıyor. Peki, bunun fintech, kripto para ve Blockchain ekosistemine etkisi ne olacak?
14:00
5 Eylül 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ekonomik zorluklar, ticaret savaşları ya da siyasi bölünmeler yatırımcıları her zaman güvenli liman varlıklarına yönlendiren etkenler olarak karşımıza çıkıyor. Bu yıl bu güvenli liman varlıkları altın ve Bitcoin oldu. Analistlere göre her ne kadar İngiltere’nin Brexit kararı fintech alanında kısa vadeli zorluklara sebep olsa da Bitcoin üzerindeki etkisi muhtemelen tam tersi olacak…

Brexit ve Blockchain Start-up’ları

Uzun zamandır devam eden ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasıyla sonuçlanacak olan Brexit süreci politik kargaşanın yanında ekonomik belirsizliklere de sebep oldu. Bunun yanında politikacılar gibi Brexit konusunda medyada ikiye bölünmüş durumda. Forbes, Brexit’le ilgili yayınladığı son makalesinde, Brexit’in Londra’da “Bitcoin ve Blockchain kabusuna” yol açacağını dile getirdi. Forbes’a göre artan yönetmelikler ve yaklaşmakta olan AB ayrılığı son birkaç yıldır İngiltere’de gelişmekte olan fintech ve kripto para sektörünü ciddi anlamda baltalayacak.

İngiltere’nin yeni başbakanı Boris Johnson geçen hafta yaptığı açıklamalarda, anlaşmanın olmayacağını ifade etti. Bunun üzerinde işletmeler ve özellikle fintech sektörü için belirsizliklerin yaşanacağı yorumları yapılmaya başladı. Ülkedeki birçok sektörü üyesi şirketin daha kolay faaliyet gösterebilecekleri farklı ülkelere gitmesi bekleniyor.

Changing Europe araştırma grubu sözcüsü Sarah Hall konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şunları dile getirdi:

İngiltere’deki fintech şirketleri makine öğrenmesi, yapay zeka ve Blockchain gibi alanlarda çalışan uluslararası isimlere Brexit’ten sonra kolayca erişemezlerse bu durum sektörde daralmaya neden olabilir. Çünkü şu anda faaliyetlerin beşte biri Avrupa’dan gelen şirketler tarafından yürütülüyor.

Finansal Kriz ve Bitcoin

Blockchain endüstrisinin Brexit’ten olumsuz etkilenmesi beklense de bunun Bitcoin için tam tersi etki yaratması bekleniyor. Örneğin, Brexit sebebiyle kötüleşen ekonomi sayesinde yatırımcılar kendilerini korumak için güvenli liman olarak tanımlanan Bitcoin’e yönelirse bu fiyatlarda artışlara sebep olabilir…

Bunun yanında her ne kadar insanlar Bitcoin’i güvenli liman olarak değerlendirse de hala Bitcoin’in bu statüye ulaşamadığını düşünen isimler var.

Kraken‘in tezgah üstü alım satım platformu (OTC) Başkanı Nelson Minier’in bu konuyla ilgili yaptığı açıklamalara buradan ulaşabilirsiniz…

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.