X


BitFury Blok Boyutunun Artışı Tartışmasına Yön Veriyor

09:44
25 Şubat 2016

Önde gelen Bitcoin madencilik firması olan BitFury Group, blok boyutu sorununa çözüm getirmek için bir adım attı. Bunun için geçtiğimiz haftalarda aralarında Bitcoin Core team’den Luke-Jr, Genesis Mining’den Ledge Marco, Bitcoin Classic’den Marshall Long ve Gavin Andersen’nın da olduğu 70’den fazla tanınmış katılımcıyla bir toplantı yapıldı.

Toplantıda bazı katılımcılar blok boyutunun değiştirilmemesi gerektiğini savundu. Bazıları ise çözüm için blok boyutlarında doğrudan bir artış yapılması gerektiğini ve bu artışın Bitcoin sistemini geliştireceğini düşündüklerini ifade ettiler.

Blok büyüklüğünü artırmada en muhtemel çözüm ise geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen beta2 sürümünden farklı olan Bitcoin Classic 0.11.2 sürümü olabilir. Bitcoin Classic 0.11.2 sürümü Bitcoin işlem kapasitesini iki katına çıkarmaya odaklanıyor.

BitFury CEO’su Valery Vavilov da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Bitcoin Classic 0.11.2 sürümüne destek olduğunu duyurdu. Bu bağlamda BitFury,  blok boyutuyla ilgili 5 maddelik çözüm önerisi yayınladı. İşte o maddeler;

1. Blok boyutu güvenli ve en az riskle Bitcoin’i ileri taşımak için artırılmalıdır.
2. Blok boyutu artışı yanlış uygulandığı takdirde iki uyumsuz blockchain versiyonunu ortaya çıkarabilir ve bu durum oldukça riskli sonuçlar doğurabilir.
3. Bu konuda yapılabilecek çözümleri konuşmak için yeniden toplantılar düzenlenmelidir.
4. Bitcoin kullanıcılarının güven kayıplarını önlemek için geçilecek sistemin çalıştığına iyice emin olunmalıdır.
5. Bu konudaki başarı, Bitcoin geliştiricilerinin ve kullanıcılarının iş birliği ile sağlanacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar