reklamı kapat

Bitcoin’in Sıradaki Rallisine Nasıl Katkıda Bulunabilirsiniz?

Bitcoin’e ilginin artması demek fiyatın da artması demek… Peki bu ilgiyi nasıl arttırırız?
08:00
3 Mart 2020

Bitcoin her ne kadar günden güne tüm dünyada adını duyursa da hala insanların Bitcoin’in ne olduğunu tam olarak anlamaktan birkaç adım uzakta olduğunu dile getirebiliriz. Bitcoin’in özellikle yasadışı faaliyetlerle ilişkilendirilmesi ve kullanımının geleneksel finansal sistem araçlarından farklı olması Bitcoin’in benimsenmesinin önündeki engeller olarak karşımıza çıkıyor.

Bununla beraber Bitcoin, kripto paralar ve Blockchain hakkında verilen eğitimlerin çoğunlukla işe yaradığı ve benimsenmeye katkı sağladığı görülüyor. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, kripto para biriminin algısını değiştirmek için az miktarda bilginin bile yeterli olabileceğini gösteriyor.

Doğru Bilgilendirmeler

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, ortalama bir Amerikalı’nın Bitcoin’e karşı hisleri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağladı. Ron Paul’un her yıl düzenlediği “Windfall Game” anketinden esinlenilen araştırmada çok daha spesifik sonuçlara ulaşıldı. Yapılan açıklamalara göre burada sorun, Paul’ün takipçilerinden görüşlerini dile getirmelerini istemesi olarak karşımıza çıkıyor. Son araştırmayı yürüten ve BTC podcast sunucusu olan Brad Mills ise konuyla ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

Bu daha çok Bitcoin’i seven kişilerin online olmalarının bir ölçüsü. Bitcoin’e oy veriyoruz ve anketi Bitcoin seven ağlarımızla paylaşıyoruz.

Dolayısıyla bir önyargıya dikkat çekmiş olan Mills son araştırması için piyasa araştırması uzmanları Hotspex ile çalıştığını ifade ediyor. Yapılan açıklamalara göre her katılımcının yaş, cinsiyet ve ekonomik durum gibi bilgileri istendi ve Paul’ün sorusu bir kez daha soruldu.

İki özdeş soru arasında katılımcılara Bitcoin‘in arzı, diğer varlıklarla korelasyon eksikliği, son on yıldaki performansı ve para politikasına ilişkin diğer detaylar hakkında bilgi verildi. Ayrıca Federal Rezerv’in dolar piyasaya sürmesi ve yakın tarihte bile satın alma gücünün ne kadar düştüğünü öğrendiler.

İnsanlara Açık Açık Anlatılmalı

İki anket arasında yapılan karşılaştırmada, az miktarda Bitcoin bilgisi verilmiş kişi ile hiç bilgisi olmayan kişi arasındaki büyük düşünce farkları ortaya çıktı. Dolayısıyla tam bir eğitim olmasa bile az ama doğru bilgi ile insanların Bitcoin hakkındaki düşüncelerinin değişebileceği görülmüş oldu.

Dolayısıyla çevremizdeki insanlara Bitcoin’in “ne olmadığını” ve sonrasında “faydalarını” anlattığımız zaman aslında ilgiyi arttırmış oluyoruz. Sonrasında da artan ilgi doğal olarak beraberinde artan fiyatı getiriyor.

Bu bilgilere bakıldığı zaman Bitcoin’in bir sonraki rallisine insanları bilgilendirerek katkıda bulunabiliriz… Bununla ilgili daha önce yazmış olduğum “Anneme Bitcoin’i Nasıl Anlatırım?” metnine göz atabilirsiniz…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun
ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.