Bitcoin’den Yeni Rekor! Yükselişin Sebebi Ne?

Bitcoin (BTC) 11 Mayıs gecesinde yeni bir rekor kırarak 7.300 dolar üzerine çıktı.
09:22
12 Mayıs 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz 2 hafta süresince neredeyse her gün yeni bir yükseliş haberi ile gündeme gelmeye başladı. Nisan ayının başlarında 4.000 dolar seviyelerinde yer alan BTC, basın saatine göre 7.300 doları da aşmayı başardı ve son 24 saat içerisinde %7.94’lük bir ivme yakaladı.  Bitcoin için kırılamaz olarak görülen 6.000 hedefinin kolay geçilmesi, hemen ardından 7.000 doların da geçilmesini beraberinde getirdi ve görünüşe göre boğaların sıradaki hedefi 8.000 dolar oldu. Bütün bu yükseliş olumlu olsa da, birçok kripto para yatırımcısı bunun arkasında herhangi bir sebep olup olmadığını merak etmeye başladı ve sebebin bilinmezliği olası bir düşüş gelebileceği ihtimalini de körüklemekte.

Bitcoin’in Yükselişinin Sebebi Belli Mi?

Aşağıdaki grafiğe bakacak olursak BTC’nin sıradaki hedefinin 7.500 dolar üzeri olduğu görülebilmekte. Ancak fiyat yine her gece yaptığı gibi sabaha yeni bir rekor ile girerse, 8.000 dolar üstü söz konusu olabilir.

Bitcoin Price Weekly Analysis BTC Chart

Yükselişin ‘olası’ sebepleri arasında çok fazla teori yer almakta ve bunlardan birisi Binance’nin piyasaya olan etkisi. 7 Mayıs tarihinde hacklenen Binance ciddi bir Bitcoin kaybı yaşadı ancak bunun hemen sonrasında bünyesindeki bütün coin’ler için para çekme veya yatırma işlemlerini durdurdu. Buna ek olarak 7.000 Bitcoin’i kendi SAFU sigortasından altcoin (büyük ihtimalle Binance Coin) olarak telafi etti ve bunları satarak BTC’ye geçiş yaptı ve alışı ufak çaplı tetikledi.

Bunun yanı sıra başka bir önemli teori ise 2017 yılında etkili olan FOMO. Birçok yatırımcı sonunda boğanın geldiğini düşünüp, treni ve trendi kaçırmamak için alım yapmaya başladı ve her kırılamaz denilen direnç FOMO’nun etkisiyle kırılmakta. Yükselişin gerçekten de 8.000 dolar üzerine çıkıp çıkmayacağını ise beraber gözlemleyeceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar