X

Bitcoin’de (BTC) Yeniden Açgözlülük Hakim!

Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında son bir haftada yaşanan artış sonrasında Fear and Greed Index de yön değiştirdi. 
19:20
6 Ekim 2021

Bitcoin fiyatı bugün 55.555 dolara kadar yükseldi ve bununla birlikte Bitcoin’in piyasa değeri de yeniden 1 trilyon dolar üzerine çıktı. Bitcoin’in son zamanlarda sergilediği fiyat hareketleri de piyasada artık açgözlülüğün hakim olduğunu gösteriyor.

Korku ve Açgözlülük Endeksi

Korku ve açgözlülük endeksi (Fear and Greed Index) kripto para piyasasında yatırımcıların alım yapmaya mı yoksa satış yapmaya mı daha yakın olduklarını değerlendirmek için kullanılan bir endeks.

Endeks korkuyu gösterdiği zaman piyasada bir belirsizlik hakim olduğu ve yatırımcıların korku ile ya satış yaptıkları ya da hareketsiz kaldıkları düşünülüyor. Bunun yanında eğer endeks açgözlülük derecesine geçtiyse piyasada yatırımcıların artık bekledikleri ve FOMO’nun da (fırsatı kaçırma korkusu) etkisi ile alım yapmaya yöneldikleri düşünülüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin’de Endeks Açgözlülüğe İşaret Ediyor

Geçtiğimiz hafta Fear and Greed Index, Bitcoin için korkunun hakim olduğunu gösteriyordu ve dolayısıyla piyasada belirsizlik olduğu ifade ediliyordu. Bu hafta yaşanan artışlarla ise endeks açgözlülük derecesine geçmiş durumda.

Piyasada fiyatların yükselmesi ile birlikte yatırımcılar da fırsatları kaçırmamak için alım yapıyor gibi görünüyor.

Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı bugün dakikalar içinde 51.000 dolar seviyelerinden 55.500 dolar seviyelerine yükseldi. Böylece son 24 saat içinde BTC %10 gibi bir değer artışı yaşamış oldu. Bunun yanında Bitcoin son 1 haftada da yaklaşık olarak %30 değer kazandı. Dolayısıyla bahsi geçen endeksin korku seviyelerinden açgözlülük seviyelerine geçmiş olması oldukça normal.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar