Bitcoin Yükselirken 2 Kripto Para Analistinden Uyarı Geldi! O Seviyeye Dikkat!

Bitcoin fiyatı, ABD'deki düzenleyici belirsizliğine rağmen yatırımcıların "düşüşü satın almasıyla" 25 bin dolara doğru yükseldi. Popüler 2 kripto para analisti BTC'de kritik seviyeye dikkat çekerek yatırımcıları uyardı.
12:43
16 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin fiyatı, ABD’deki düzenleyici belirsizliğine rağmen yatırımcıların “düşüşü satın almasıyla” 25 bin dolara doğru yükseldi. BTC fiyatı gün içinde yüzde 10’un üzerinde yükselerek son 6 ayın en yüksek seviyesi olan 24 bin 769 dolara ulaştı. Fiyat, psikolojik seviye olan 25 bin doların üzerine çıkmaya çalışarak 24 bin 700 dolar seviyesine yakın işlem görmeye devam ediyor. Peki Bitcoin’deki yükseliş devam edecek mi? Beklentiler ne yönde?

Bitcoin ve Altcoin’lerdeki Dikkat Çeken Yükseliş

Bitcoin ile birlikte en büyük altcoin Ethereum fiyatı da gün içinde yüzde 10’a yakın yükseldi ve şu anda bin 684 dolardan işlem görüyor. ETH fiyatı bin 700 dolar gibi son zamanların en yüksek seviyesine kadar çıkmayı başardı. Binance’ın BNB‘si, Polygon’un MATIC‘i, Solana’nın SOL‘u ve Ripple’ın XRP‘si gibi diğer üst düzey altcoin’lerde de yükselişe geçerek kripto para piyasasındaki toparlanmaya ayak uydurdular.

Birçok piyasa analisti ve uzmanı, Bitcoin fiyatının 21 bin dolar seviyelerinde işlem gördüğü dönemde fiyatın 25 bin dolara doğru bir çıkış yapacağı öngörüsünde bulunmuştu. Muazzam balina aktivitesi, ABD düşüşe geçen enflasyon ve düşen ABD Hazine getirileri ve petrol fiyatları, Bitcoin fiyatındaki beklenmedik yukarı yöndeki hareketin arkasındaki ana nedenler olarak gösteriliyor.

Ayrıca, Bitcoin ve Ethereum‘a ilişkin türev piyasalarda yatırımcılar arasındaki iyimserlik, açığa alış (long) pozisyonların sayısının hızla arttığını gösteriyor. Bununla birlikte, Bitcoin ve Ethereum fiyatı yükselirken yatırımcıların kar ettikleri ve kar satışlarına yöneldiklerine dair bazı kanıtlar var. Her şeye rağmen fiyatlardaki yükseliş eğilimi varlığını koruyor.

Öte yandan Bitcoin Coinbase Primi Endeksi‘nin son birkaç günün en yüksek seviyesine çıkarken, ABD’de Bitcoin’e olan talebin arttığı görülüyor. Ethereum Coinbase Primi Endeksi‘nde de önemli bir artış söz konusu. Her iki endekste 2022’nin Ağustos ayından bu yana görülen en yüksek seviyelerde bulunuyor.

Ayrıca, Bitcoin için MVRV oranı 1,2’de ve şu anda dipten satın alım fırsatı olduğuna işaret ediyor. Genel olarak, 1’in altındaki bir MVRV, uzun vadede satın alım yapmak için en alt seviyeyi gösterir.

Kripto Para Analistleri O Seviyeye Dikkat Çekti

Ünlü kripto para analist Michael van de Poppe yakın zaman önce 21 bin doların uzun vadede dibi satın almak için en iyi seviye olduğunu ve kısa vadeli yatırımların genel risklerini azalttığını öne sürmüştü. Van de Poppe, son Bitcoin analizinde 25 bin doların fiyatın önündeki en güçlü direnç seviyesi olduğunu ve yatırımcıların bu seviyeden gelebilecek düşüş konusunda dikkat etmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Popüler kripto para analisti Skew ise Coinbase ve Binance’deki spot Bitcoin fiyatının 24 bin 900 dolar ila 25 bin dolar arasında satış yapmak üzere oldukça yüksek miktarda emir olduğuna dikkat çekti. Analist, geri çekilme hareketini başlatabilecek satış baskısı konusunda yatırımcıları uyardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar