reklamı kapat

Bitcoin ve Piyasa Neden Düşüyor? İşte 3 Sebep!

Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasası neden düşüşe geçti?
09:00
24 Ocak 2020

Kripto para piyasası son iki gündür beklenmeyen bir düşüşün etkisine girdi gibi gözüküyor. Lider kripto para birimi Bitcoin‘in (BTC) yeniden 8.500 dolar altına düşmesi, genel olarak sektörün son 24 saatte 7 milyar dolardan fazla değer kaybetmesine sebep olmuştu.

Peki düşüşün arkasında belirli bir sebep veya sebepler var mı?

Çin Yeni Yılı Geliyor! 

25 Ocak tarihi Çin’in ve milyarlarca Çinlinin yeni yıllarını kutlayacakları bir tarih. Bitcoin ve önde gelen kripto para birimleri bundan önceki senelerde de hep bu tarihlerde düşüş yaşamıştı. Çin’in Asya kripto para piyasasının kalbinin attığı noktalardan birisi olduğu düşünülünce, bu durumun piyasayı etkilemesinin normal olduğu ifade edilebilir.

BitMEX CEO’su Arthur Hayes de yeni yıl ile birlikte BTC düşüşü gelebileceğini ifade etmişti. 

Şubat Ayı Kripto Para Piyasasına Hep Düşüş Getirdi! 

Önde gelen kripto para analistlerinden Timothy Peterson‘ın da belirttiği üzere, Bitcoin aslında Şubat ayında hep düşüş yaşadı. Bitcoin 8.500 dolar altına düşse de, altcoin’lerin Şubat ayında çok daha fazla gerilediği biliniyor. Bu düşüşün öncüsü olan BTC, yakın zamanda sırasını altcoin‘lere devredip sektörün çakılmasına sebep olabilir.

Bitcoin Akümülasyon Sürecine Girdi 

Tuur Demester tarafından yayımlanan güncel bir araştırmaya göre Bitcoin şu an için akümülasyon yani “biriktirme” dönemine girdi. Yatırımcılar genellikle bu dönemde düşük fiyatlardan BTC almaya ve bu fiyatları korumaya meyilli oluyorlar. Bu da BTC’nin önümüzdeki aylarda gelecek yükseliş öncesi bir nebze duraklama döneminde olduğu şeklinde yorumlanabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.