X

Bitcoin ve Altın: BTC Düşerken Altın Güç Mü Kazanıyor?

Ortaya atılan son iddialara göre kurumsal kripto para yatırımcıları sahip oldukları Bitcoin’leri (BTC) satarak altın alıyor olabilir. 
08:05
20 Mayıs 2021

İçinde bulunduğumuz haftaya düşüşler başlayan kripto para birimlerinde dün deyim yerindeyse adeta bir kıyım yaşandı ve Bitcoin (BTC) başta olmak üzere bütün kriptolar serbest düşüşe geçti. Ancak geleneksel piyasalarda da karışık sinyaller alınıyor gibi görünüyor. Hisse senedi fiyatlarında ve dolarda gözle görülür güç kaybı yaşanırken, altının yükselişte olduğu görülüyor.

Altın Fiyatı ve Bitcoin

Elde edilen verilere göre değerli metal altın piyasada iyi sayılabilecek seviyelere geri döndü. ABD dolarındaki bir zayıflama dalgası, spot altın fiyatlarının en son Ocak ve Şubat aylarında görülen yüksek seviyelere çıkmasına yardımcı oldu. Bu noktada bazı isimler kurumsal yatırımcıların Bitcoin’lerinden vazgeçerek altın aldığını iddia ediyor ve bu da daha büyük spekülasyonların yaşanmasına neden oluyor olabilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunlara ek olarak altın fiyatlarındaki son güçlenmeye rağmen, Çarşamba günkü Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Tutanakları, Hazine oranlarının büyük olasılıkla daha yüksek olacağı bir ortama işaret ettiği için girişler yavaşladı. Altın üzerindeki mütevazı aşağı yönlü baskı, ekonomik toparlanmanın mevcut hızda devam etmesi halinde, bilançonun daralmasının tartışılmasının uygun olacağı önerisinden kaynaklandı. Yapılan açıklamalara göre bilançonun geri çekilmesi, muhtemelen oranlarda bir artıştan önce, altına zarar verecek.

Bitcoin Satanlar Altın Mı Alıyor?

Ortaya atılan son iddialara göre Bitcoin satışı yapanlar altın alıyor. İki varlık arasındaki fiyattaki bir korelasyon, bu anlatıyı bir dereceye kadar destekliyor gibi görünüyor. Bu noktada Bitcoin’in altının yerini alacak bir güvenli liman varlığı olduğu durumu da tartışmaya açılıyor olabilir.

JpMorgan Chase aslında bu yılın başlarında Bitcoin’in altının yerini almasının mümkün olduğunu ancak bunun yıllar alacağını ifade etmişti. Buna ek olarak Altının aksine, kripto varlıklarının hala potansiyel olarak tehdit edici yasal risklerle karşı karşıya olduğu ifade ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
  • Fatih
    4 hafta önce

    Ya borakın Allah aşkına altın merde kipto paralar kadar gelir getirmiş milleti kandırmayı ve şaşırtmayı manipilasyonu bırqkın artık!

    1