Bitcoin ve Altcoin’ler İçin Kritik Sinyal Yeniden Yandı! Bir Kez Daha Pozitife Döndü!

Kripto para piyasası ile teknoloji şirketleri ağırlıklı Nasdaq hisse senedi endeksi arasındaki korelasyon yeniden pozitife döndü. Bu eğilim kripto para piyasasındaki yatırımcıların Wall Street'teki risk iştahına yeniden odaklandıkları gösteriyor olması bakımından önemli bir eğilime işaret ediyor.
16:50
13 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasası ile teknoloji şirketleri ağırlıklı Nasdaq hisse senedi endeksi arasındaki korelasyon pozitife döndü. Bu eğilim kripto para piyasasındaki yatırımcıların Wall Street’teki risk iştahına yeniden odaklandıkları gösteriyor olması bakımından oldukça önemli.

Korelasyon Yeniden Pozitife Döndü

Grafik platformu TradingView’den elde edilen verilere göre, kripto para piyasasının Nasdaq ile toplam değeri arasındaki 90 günlük korelasyon katsayısı son dört hafta içinde -0,12’den 0,74’e yükselerek 2022’nin Kasım başından bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı. Başka bir deyişle, kripto para piyasası yeniden teknoloji şirketlerinin hisseleriyle birlikte hareket etmeye başladı. Bu korelasyon teknoloji şirketlerinin hisselerinin yükseldiği günlerde Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) dahil olmak üzere kripto paraların de aynı şeyi yapmasının muhtemel olduğu anlamına geliyor. Tersi yönde ise teknoloji şirketlerinin hisselerindeki düşüş kripto para piyasasında da düşüşle sonuçlanabilir.

Likidite bağımlısı riskli varlıklar arasındaki korelasyonun yenilenmesinin ardında ABD Merkez Bankası‘nın (Fed) gelecekteki aylarda faiz indirimine gideceği yönündeki spekülasyonlar yatıyor olabilir. Uzun süredir devam eden olumlu korelasyon, Sam Bankman Fried’in kripto para borsası FTX’in Wall Street’teki riskini sıfırlamasıyla kripto para yatırımcılarının kripto paralarını terk ettiğini gören muhteşem çöküşte dolayı Kasım ayında adeta param parça olmuştu.

Korelasyon, iki varlık ya da ürünün belirli bir dönemdeki getirileri ya da genel hareketleri karşılaştırılarak belirlenir. Korelasyonun 1’e yakın olması iki varlığın aynı yönde hareket ettiğini gösterir. Negatif korelasyon ise iki varlığın zıt yönlerde hareket ettiği anlamına gelir.

Korelasyonun yeniden pozitife dönmüş olması, kripto paraların hisse senedi piyasalarına volatilite enjekte eden ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri gibi makroekonomik verilerin açıklamalarına duyarlılığının arttığı anlamına geliyor. MarketWatch’a göre, TÜFE günleri geçen yıl ABD hisse senetleri için en volatil günler arasındaydı.

FXStreet kaynaklı Reuters tahminlerine göre, Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun 14 Şubat’ta açıklaaycağı ABD TÜFE verileri, yıllıklandırılmış enflasyonun Aralık ayındaki yüzde 6,5’ten Ocak ayında yüzde 6,2’ye gerilediği, çekirdek TÜFE verisinin ise yüzde 5,7’den yüzde 5,5’e düşeceği yönünde. Beklenenden daha iyi açıklanacak bir rakam, Fed’in gevşemeye gitmesi konusundaki umutları azaltarak teknoloji hisselerini ve kripto para piyasasını aşağı yönde çekebilir.

ABD Enflasyon Verilerine İlişkin Uzman Yorumları

Kripto para hizmetleri sağlayıcısı Amberdata’dan Gregoire Magadini, Pazar günü yayımlanan haftalık bültende, “14 Şubat’ta açıklanacak TÜFE verileri büyük bir rakam olacak. TÜFE’nin beklenenden daha yüksek gelmesi durumunda, son günlerde görülen büyük NFP sürprizi göz önüne alındığında bu riskli varlıklar için büyük bir düşüşe neden olabilir.” diye yazdı.

Steno Research’ün kurucusu ve CEO’su Andreas Steno Larsen’e göre, TÜFE verilerinin beklenenden daha yumuşak gelmesi muhtemel. Bu da Fed’in faiz indirimine gitmesi umutlarını destekleyecek. Larsen geçen hafta abonelerine gönderdiği bir notta, “Modellerimize ve göstergelerimize dayanarak (öncü ve gecikmeli) baskının manşet ve çekirdek için sırasıyla yüzde 6,1 ve yüzde 5,3 civarında geleceğini tahmin ediyoruz” dedi.

“Ücretler ileriye dönük tüm anlamlı göstergelerde yavaşlarken, konut TÜFE’de gerçekliğe göre aşırı uçlarda baskı yapıyor, bu da çekirdekte manşete göre daha büyük bir aşağı yönlü risk / ödül gördüğümüz anlamına geliyor” diyen Larsen, enerji bileşeni, kullanılmış arabalar da dahil olmak üzere mal fiyatları ve mal fiyatlarındaki yorgunluğun olumlu katkılarını tahmin ediyor.

Kripto para piyasasının toplam değeri kısa süre önce son altı ayın en yüksek seviyesi olan 1.06 trilyon dolara yükseldi ve yazım sırasında 948 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bu, kripto para piyasasının toplam değerinin yılın başından bu yana yüzde 25 arttığı anlamına gelirken Nasdaq bu yıl yüzde 12 değer kazandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar